Facebook hozzászólás
1 521

A MÁSSÁG SZUPERERŐNEK SZÁMÍT

Kicsoda Greta Thunberg?

2018. augusztus 20-án az akkor 15 éves Greta úgy döntött, hogy iskola helyett tüntetni fog a svéd parlament előtt. Nem is sejtette, hogy ezzel elindítja a “Skolstrejk för klimatet” (iskolai klímasztrájk) mozgalmat, melyből nem sokkal később a Fridays for Future néven ismert diákmozgalom lesz.

Sokak szerint Greta Thunberg nem más, mint PR-termék. Még ha így is lenne, ennek a 17 éves kislánynak elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy mi felnőttek, de főként a világ döntéshozói elkezdtek végre foglalkozni a klímaváltozással.

Great Thunberg és a szülei Kép: whatsorb.com

 

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg szülei a svéd színész, Svante Thunberg és az operaénekes Malena Ernman. Nagyapja, Olof Thunberg színész-rendező. A család büszkélkedhet Nobel-díjassal is, hiszen apai ágon Greta felmenői közé tartozik Svante Arrhenius, aki 1903-ban kémiai Nobel-díjat nyert. Ő fedezte fel először, hogy az atmoszféra széndioxid-szintjének növekedése a földfelszín hőmérsékletének emelkedését eredményezi. Ez a felfedezés vezetett arra a megállapításra, hogy az emberiség okozta széndioxid-kibocsátás globális felmelegedéshez vezet.

Mikor először hallott a klímaváltozás problémájáról, Gretát szinte sokkolta az a tény, hogy a felnőttek nem tesznek érdemi lépéseket az ügyben. 11 éves korában annyira elhatalmasodott rajta a kétségbeesés, hogy egy ideig nem beszélt. Úgy döntött, hogy teljesen megváltoztatja életmódját, attól kezdve vegán és nem utazik többet repülőgépen. Látva kislánya elhivatottságát édesanyja is felhagyott a repüléssel, édesapja pedig vegetáriánus lett.

Többé nem ül repülőre Kép: hafr.glog.hu

 

Köztudott, hogy Greta Asperger-szindrómával küzd, de depressziót, autizmust, szelektív mutizmust, OCD-t (obszesszív-kompulzív zavar) valamint figyelemhiányos hiperaktivitást is diagnosztizáltak nála. Thunberg a betegsége miatt őt ért támadásokra reagálva az Asperger-szindrómát „szupererőnek” nevezte.

“Asperger-szindrómám van, ami azt jelenti, hogy egy kicsit más vagyok, mint a normális emberek. Azonban, a jelenlegi körülményeket elnézve, a másság szupererőnek számít.” – írta egyik Instagram posztjában.

Greta 2018 májusában megnyert egy környezetvédelmi esszé-író pályázatot, melyet a svéd Svenska Dagbladet című újság szervezett. Miután publikálták nyertes írását, megkereste őt Bo Thorén, a Fossil Free Dalsland csoport klímaaktivistája. A csoport egyik gyűlésén született meg az iskolai tüntetés ötlete, amiből aztán a Fridays for Future világmozgalom lett.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!