Kintről be – így költöztesd a növényeidet Megyeri Szabolcs szerint
Beköszöntött az ősz, vége az indián nyárnak. Az egyre hidegebbé váló éjszakák és a csapadékos nappalok már veszélyesek a nyárra, a szabadba költöztetett szobanövényeinknek. Ezért ideje védett helyet keresni számukra. Megyeri Szabolcs, állandó kertészeti szakértőnk ma ehhez ad néhány jó tanácsot.
Átültetés
Az ősz remek alkalom az átültetésre is. A föld és cserépcserét a beköltözéssel egy időben célszerű intézni. Mégpedig azért, mert a szobanövények többsége télen pihenő időszakát tölt, akkor már megterhelő lenne számukra a kisebb sokkot jelentő átültetés. Az átültetést szintén csak egészséges növény esetében végezzük el! Használjunk bolti, zsákos virágföldet, ne pedig kerti talajt, utóbbiban ugyanis kártevők, betegségek bújhatnak meg. Mindig lyukas aljú cserepet, edényt használjunk, a zárt típusokban pangóvíz alakulhat ki, amit a legtöbb növény nem visel el. Érdemes a cserép aljára 2-3 cm vastagságban zúzott követ, kavicsot helyezni. Ez a kavicságy megakadályozza, hogy a gyökerek a vízben álljanak.
Hőmérsékletkülönbség
A beköltöztetést célszerű még a fűtés beindítása előtt elvégezni, a növényeknek ugyanis kellemetlen a hirtelen jelentős hőmérsékletváltozás. A legjobb, ha a kinti, nappali 15 fokos környezetből a 19-20 fokos, még nem intenzíven fűtött, ezért nem is száraz levegőjű beltérbe kerülnek a kedvenceink.
Gondosan válassz helyet a növényeknek
Lényeges, hogy a lakáson belül is gondosan válasszunk helyet a növényeinknek! Gyakori hiba, hogy a bevitt cserép oda kerül ősszel, ahol épp találunk egy kis helyet. Ez azonban rossz gyakorlat. Minden növénynek megvannak a jól körülhatárolt környezeti igényei – fény, hőmérséklet, melyeknek teljesülniük kell, különben a cserepes hanyatlásnak indul, végül akár el is pusztulhat. A téli, sokszor látszólag ok nélküli növényelhalások mögött sok esetben ez, vagyis a rossz pozicionálás áll. A beköltöztetés előtt ezért tervezzük meg, hogy melyik növény hova kerül, ne véletlenszerűen pakoljuk kedvenceinket egy-egy sarokba.
Kevesebb víz
A legtöbb szobanövény télen a pihenőidejét tölti, vagyis életfunkciói, növekedési ütemük lelassul, ezért az ősz második felétől kezdve a tápoldatozást csökkentsük, vagy hagyjuk el, és a legtöbb esetben az öntözések is ritkíthatók. Az intenzív tápanyagozással megzavart növények satnya, erőtlen hajtásokat hozhatnak, és legyengülésük miatt fogékonyabbak lehetnek betegségekre, fertőzésekre.
Hozzászólás zárolva.