Királynő és forrlat bor
A magyar borra nemcsak a szüreti időszakban érdemel figyelmet. Télen is szerpet kap az ünnepi asztalokon vagy éppen a karácsonyi vásárban, forralva. És a borkirálynő sem pihen a hidegben. Borozzunk egyet!
Nem csak a boroknak van királynője
Megvallom azt sem tudtam, hogy létezik borkirálynői cím, ameddig a Geszler Pincészet, el nem ítélhető, sőt érthető módon, el nem dicsekedett azzal, hogy családjukból került ki a borvidék új királynője. 2013. év Móri Borkirálynője ugyanis Geszler Csilla, aki egy évig viseli a koronát és az ezzel járó nemes feladatokat is. Ő Mór, a Móri borvidék arca is, aki jelenlétével, tudásával segíti a móri borok, borászok, a város, a borvidék népszerűsítését helyben, országosan és kis hazánkon kívül is. Élményeiről blogot kezdett vezetni, hogy megmutathassa milyen színes a borkirálynői élete, milyen rendezvényekre hívják, mert szívesen megy, ha ideje engedi. A királynőt a helyi borrend tagjai választották meg október elején és a következő szüretig kell viselnie a koronát. Itt nem elég szépnek lenni, érteni kell a borokhoz is.
Persze nem a móri az egyetlen borvidék, ahol nem áll meg az élet szüret véfeztével. A bor forr a hordókban, a borkedvelők pedig nemcsak vacsora mellé, hanem hidegen is elkezdik kortyolni a nedüt.
A legjobb forralt
A forralt bor még mindig a legkeresettebb ital télen: az adventi időszak egyik alapvető kelléke, a karácsonyi hangulat megteremtője. Amikor az adventi és karácsonyi vásárokon a levegőben gomolygó forralt bor illata megcsapja orrunkat, máris tudjuk: közeleg a karácsony, azonban nem árt, ha a házi készítés esetén a bor minőségét is szem előtt tartjuk, hiszen csalóka lehet a gyümölccsel, fahéjjal és szegfűszeggel megbolondított bor illata, ám a lőréből készített forralt bor is ihatatlan.
Bujdosó Ferenc, a Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet vezető borásza elárulta titkos receptjüket: ők általában a cabernet-merlot háziasításból, vízzel való hígítás nélkül készítik a forralt bort, amihez citromhéjat, vanília rudat, szegfűszeget, szegfűborsot és fahéjat adnak, kevés fekete borssal erősítik, ha nagyon fáznak. Édesíteni csak közvetlenül fogyasztás előtt, mézzel szokták.
A dél-balatoni családi vállalkozás vezető borászának tapasztalata az, hogy még mindig a vörös borok viszik a prímet, ha forralt borról van szó. „Télidőben megnő a másfél literes vörösbor-forgalmunk, amit természetesen a vendéglősök – elsősorban forralt bor alapanyagnak – vásárolnak, de a vendégek is inkább ezt igénylik” – mondta Bujdosó Ferenc, aki hozzátette, hogy „ilyenkor a prémium termékek a legnépszerűbbek: a Farkastanya, a Sirocco vagy a Tramontana”.
A rossz bor lőre marad melegen is, ebben minden borász egyetért. Forralni tehát jó bort érdemes.
Hozzászólás zárolva.