Facebook hozzászólás
256

Környezetbarát ruhák a legnagyobb divatházaknál is

Zöldbe borulnak a vállalatok, legyenek bármely szegmens érdekeltjei. A divat világában leginkább a környezetbarát előállítást, a bioalapanyagokat és a divatcégek társadalmi felelősségvállalását hangsúlyozzák. Pedig a fenntartható divat gondolatát ennél egyszerűbb vagy éppen eredetibb módon is lehet értelmezni.

Vannak cégek, amelyek az újrahasznosításban tesznek érdekeltté, például környezetvédelmi kampányt indított az elsősorban fiatalokat megcélzó fehérneműmárka, az Intimissimi is. Esetükben nem zöld módon előállított darabokról, hanem a hulladék újrahasznosításáról van szó: a boltokban visszaveszik a használt melltartókat, és ezer forint értékben beszámítják, ezzel ösztönözve aktivitásra a vásárlókat. A hasznavehetetlen darabokból aztán hangszigetelő panelek készülnek.

A fiatalabb korosztály egyébként szívesen visel reciklált alapanyagokból készült darabokat, s ennek köszönhetően talán nyitottabbá válik a fenntarthatóság eszméjére is. A használt gumibelsőkből vagy reklámmolinóból készülő táska mutatós és strapabíró, de menő lehet a londoni tömegközlekedési vállalat elkopott üléshuzataiból készült bakancs is. Nem mondanak le az érdekes alapanyagokról a „magasabb ligában játszó” tervezők sem. Előszeretettel használ látszólag viselésre alkalmatlan anyagokat kollekcióiban a világhírű Paco Rabanne is.

Szó szerint

Tévedés lenne azonban azt hinni, hogy a zöld divat csupán a környezetnek kevesebb kárt okozva előállított ruházatot jelent. Alternatív felfogású tervezők olykor szó szerint értelmezik a kifejezést. Teljességgel hordhatatlannak tűnik, de mindenképpen környezettudatos egy kolumbiai dizájner hallgató, Robert Ortega műve. A rostokból, gombaspórákból és magokból álló maszk segít abban, hogy viselője kevesebb káros anyagot lélegezzen be, és csökkenti a kilélegzett szén-dioxid mennyiségét – így az üvegházhatást – is.

Könnyebben viselhetők azok az ékszerek, amelyeket tervezőjük, egy fiatal izlandi ékszerész, drágakő helyett élő zuzmóval díszít. Megfelelően gondozva állítólag akár fél évet is kibír a növényke a foglalatban, ráadásul amellett, hogy felhívja a figyelmet a zöld gondolatra, igen dekoratív is.

Végképp viselésre alkalmatlannak tűnik a porlaszott beton, pedig éppen ebből készül a világ legkörnyezetbarátabb öltözete. A Herself névre keresztelt prototípus egy egyszerű estélyi ruha, amely a University of Sheffield, a London College of Fashion és a University of Ulster közös projektje, a Catalytic Clothing keretében készült. Látványra nem tűnik különlegesenek, de kétméteres körzetében megtisztítja a levegőt. Bár egyelőre nem lehet hordani, inkább kiállítási tárgy, a projektben nagy lehetőségek rejlenek. Általa az is elképzelhető, hogy a divat nemhogy ne ártson, hanem használjon a körülötte lévő világnak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Ezért szeretjük nőként a harisnyanadrágot viselni

A női lét egyik legfontosabb eleme a külső megjelenés, ami a mindennapok szerves része. Éppen ezért napi szinten…

Amit érdemes tudni a peptidekről

A tudatos bőrápolással és a szépségápolási termékek körültekintő megválasztásával sokat tehetünk annak érdekében,…
1 / 3 459

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!