Érvek és ellenérvek
Kutyaruha – igen vagy nem?
Állandó vita tárgya, hogy a kutyák öltöztetése divathóbort, vagy funkciója is van. Ebben a hidegben még aktuálisabbá vált a kérdés, de nekünk vannak válaszaink.
Dr. Kertész Péter állatorvos szerint a kutya fajtája, természetes bundázata, illetve tartásának körülményei a legmeghatározóbbak abban, hogy adjunk-e rá valamit, vagy sem.
Fontos tényező még az állat kora, illetve, hogy van-e valami krónikus betegsége, ami az immunrendszerére is hat.
Egy átlagos kutyánál a szőr alapvetően ellátja a védelmi funkciót, de ha nyirkos, ködös időben sétáltatjuk, hazaérve érdemes alaposan áttörölgetni – eső esetén pedig kötelező. A hajszárító használatát viszont nem tanácsolja az orvos, mert könnyen megéghet a kutyus bőre. Bármilyen sáros is, semmiképp se fürdessük le télen, mert a védő zsírréteget is lemossuk. A sár majd megszárad és lepereg.
A csupasz, illetve kevés szőrzettel rendelkező szobakutyáknál ajánlott valamilyen kabátot rájuk adni mielőtt kivisszük őket a lakásból, ugyanis ők a 20-25 hőmérséklethez vannak szokva. De ugyanígy fázékonyabb lehet egy magyar vizsla is, mint például a méretben vele azonos német vizsla. Az azonban valóban nevetséges, ha egy bernáthegyit öltöztetünk be. Tehát elsősorban a szőr mennyiségét és hosszúságát kell alapul vennünk.
Hóban-fagyban
A kutyák ugyanúgy képesek megfázni, mint az emberek, nem ritka, hogy torokgyulladással, köhögéssel viszik a gazdik orvoshoz kedvenceiket, de szélsőséges esetben akár tüdőgyulladást is kaphat az állat.
A kutyusok imádnak a hóban ugrándozni, szájukkal elkapni a hógolyót, enni a havat, de a csapadék lehet szennyezett is, pl. más állatok ürülékével, így könnyen begyűjthet egy gyomorgyulladást is.
Havas séta után feltétlenül törölgessük le a lábait, nem a szőnyeg védelméért, hanem azért, mert a só képes kimarni a talpukat, nagyon komoly sérüléseket, gyulladásokat okozva. Semmiképpen de dörzsöljük a tappancsokat, csak finoman tisztítsuk meg nedves popsitörlővel, esetleg mossuk le, mert a felázott talpak nagyon érzékenyek. Ezt a macerát megelőzendő kifejezetten ajánlott a cipő.
Extra porció
A kinti kutyák természetesen jóval alkalmazkodóbbak, hozzá vannak szokva az időjárási elemek és az évszakok állandó változásaihoz. Náluk arra ügyeljünk, hogy a vizük ne fagyjon be, és egy kicsit sűrűbben estessük őket, mert ilyenkor megnövekszik a kalóriaigényük, hiszen nagyobb a hőveszteségük. Legyen az óljuk alaposan kibélelve – nem baj, ha túlzásba esünk, a kutya kirángatja, amire nincs szüksége.
Ha úgy érezzük, túlságosan hidegek az éjszakák, engedjük be őket az előszobába, garázsba, télikertbe.
Végezetül, ha látunk elkóborolt kutyát, fogadjuk be és a lehető leghamarabb vigyük állatorvoshoz, aki chip alapján azonnal meg tudja mondani, hova tartozik az állat.
Hozzászólás zárolva.