Ma valami különleges születik: promenád a nőkért
Mi a „Promenád – A nők sétánya” elnevezésű akció?
Az EU Phare Programja keretében, a Partners Hungary Alapítvány „Promenád” csoportjának kezdeményezése kapcsán létrejött – nemzetközi szinten is érdeklődést kiváltó – projekt. Célja a civil szférában kiemelkedő teljesítményt nyújtó nők elismerése.
A díj nem mindennapi: a díjazott nők tiszteletére egy-egy „névre szóló” facsemetét ültetnek minden év októberében – idén először – Budapest III. kerületében a Flórián téri parkban, ahol az évenként megismétlődő díjazások eredményeképp jön létre a Promenád, azaz a civil nők sétánya. Minden évben, így 2006-ban is 3-5 a civil szférában tevékenykedő nő számíthat a különleges elismerésre.
A jelölés lezárult
2006 szeptember 20-ig a Promenád díjra bárki jelölhetett olyan nőket, akik példaértékűen tevékenykednek a köz érdekében (természetvédelem, hátrányos helyzetűek segítése, tudományos tevékenység stb.). A beérkezett jelölések alapján, előzsűrizést követően döntött az öt tagú zsűri a díjak odaítélésétől, az öt díjazott kilétére a mai napon derül fény.
Több mint 100 nőt jelöltek, köztük ismert embereket is
Az első alkalommal meghirdetett felhívásra közel 100 jelölés érkezett. (a jelölt nők lakóhely szerinti összetétele: 67% budapesti, 26 % vidéki, 7 % külföldön élő magyar) A jelöltektől bekért bővebb információk visszaérkezésekor világos volt, hogy igen pozitív a non-profit tevékenységet űző nők viszonyulása és nagy örömmel fogadták a „nők sétánya” ötletet. Mindenki hatalmas lelkesedéssel fejtette ki társadalmi munkája mibenlétét, céljait, eredményeit. A jelöltek tevékenységi területe rendkívül szerteágazó, többen közülük foglalkoznak beteg gyerekekkel, állatvédelemmel, a tömegsport népszerűsítésével, női esélyegyenlőséggel, környezetvédelemmel, kisebbségek segítésével, hátrányos helyzetűekkel, művészettel és kultúrával. Több ismert személyiséget is jelöltek a promenád díjra.
Miért éppen nőké az elismerés?
Mert a közéletben kevesebb elismerést kapnak általában, mint férfitársaik. S habár a politikai életben feltűnően kevés a fontos, döntéshozói pozíciót betöltő nők aránya, a civil szférában optimizmusra okot adóan kiemelkedő. Ami azt a jelenti, hogy a „gyengébb nem” képviselői fontosnak tartják a társadalom szolgálatát, ám többségükben azon a szinten, ahol közvetlenebb – és önös érdektől mentesebb – befolyást gyakorolhatnak rá. A sikeres civil nők megismertetése, elismerése a nők egyre magasabb pozíciókban való társadalmi szerepvállalását is elősegítheti, továbbá példát mutat mindenki számára.
Hozzászólás zárolva.