Facebook hozzászólás
167

Magyar versekkel borult virágba a költészet világfája Londonban

Óriási sikert aratott 2016. március 21-én a Költészet Világnapján, a Julius Meinl Fizess Verssel Kampánya. Több tízezren írtak egy-egy idézetet egy kávéért cserébe világszerte. Csak Magyarországon mintegy 8000 cetlit gyűjtöttek össze. Ennek tiszteletére Banksy, a polgárpukkasztásáról híres brit graffiti-művész és Robert Montgomery, skót származású szobrász és költő egy „Poet-Tree: A Thousand Voices” nevű installációt készített Londonban, a Finsbury Avenue téren, ahol a Magyarországról származó versek és idézetek is helyet kaptak az ágakon!

Magyar versrészletek egy londoni installáción, Kép: Julius Meinl
Magyar versek Londonban, Kép: Julius Meinl

A különleges és egyedi műalkotást 2016. április 19-én tekinthette meg a nagyközönség. Az installáció egy fát ábrázol, melyen a világ összes résztvevő országából összegyűjtött kis cetlik lógnak lombkoronát formálva, melyek között, Robert Montgomery művész saját, LED fényekből alkotott verse is helyet kapott.

A költészet fája Londonban közelről, Kép: Julius Meinl
Kép: Julius Meinl

A kiállított mű célja, hogy megmutassa, hogy a költészet jobbá teszi a világot, és fényt, varázslatot hoz a városok betonrengetegébe. 2016-ban, ez már a második Fizess Verssel Kampány volt, amit a Julius Meinl globálisan szervezett meg. 34 ország, 1294 helyszíne vett részt ebben a kezdeményezésben. Olaszországban az elkészült művekből egy egész hidat díszítettek fel, míg máshol verseskötet formájában, a résztvevő helyszínek dicsőségfalán vagy az interneten tekinthetőek meg az alkotások.

A költészet a bécsi kávéházi kultúra lényege
– Számunkra a bécsi kávéházi kultúra lelke az inspiráció. Egy sajátos filozófiáról van szó, mely szerint tudatosan kell kihasználnunk az időt, élveznünk a pillanatot és befogadnunk az ihletet éppúgy, ahogy a bécsi kávéházak irodalmárai tették. Ez pedig nem csak Bécsre igaz. A gyors tempójú kultúrákra is vonatkozik. Legyen szó, Sanghajról, Dubairól, Londonról vagy Chicagóról, az emberek mindenhol keresik a lelassult pillanatokat, amelyek később az inspiráció forrásai lesznek. Ebben az értelemben aktívan szeretnénk arra ösztönözni az embereket minden kontinensen, hogy több költészetet csempésszenek a világunkba, és ezzel tegyék jobb hellyé. Ez motivált bennünket március 21-én, a Költészet Napján a „Fizess egy verssel” kezdeményezésünkkel – nyilatkozta Marcel Löffler, a Julius Meinl elnök-vezérigazgatója.

Tudtad, hogy nagyszerű könyv jelent meg az egykori televíziós rendezőről, Zsurzs Éváról Babiczky László és Zsurzs Katalin tollából? Itt olvass róla részletesebben!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!