SZAKRÁLIS CSODA
Makkos pöttyözött az idei sláger
Hímes tojás a zengővárkonyi Míves Tojás Gyűjteményből. Az idén 20 éves múzeum egyik makkos pöttyözöttje adta az ihletet Nagy Péter grafikusnak az idei húsvéti magyar bélyeghez.
A bélyegen lévő tojásmotívum neve „Makkos pöttyözött tölgyleveles”, alkotója Stricki Zoltánné Katona Zsuzsanna zengővárkonyi születésű, ma is ott élő, és dolgozó tojásíró. A tojáshímzést a falu neves tojásíró elődeitől, elsősorban rokonától, „gyángyi”-jától, a Magyar Néprajzi Lexikonban is szereplő Bognár Jánosnétól tanulta, s fejlesztette művészi tudássá, így lett a hagyományok neves folytatója.
Az alkalmi boríték előoldalán található tojás felületén a szakrális minta, a piros színű kereszt a meghatározó motívum, kiemelését, kisugárzását erősíti a világos keretezés és a tengelyvonalban pöttyözés. A tojás alján a díszes kompozíció, valamint a térkitöltő átlós díszítmények a kereszt kiemelését szolgálják. A világos keretbe foglalt uralkodó színek, a fekete (gyász) és a piros (Krisztus vére, feltámadás) a Húsvét mondanivalójának kifejezői. A tojás alkotója Bércziné Szendrő Csilla, a „Népművészet Mestere” tojásíró Népi Iparművész.
Az alkalmi bélyegzőben a tojásírás stilizált ábrázolása látható.
Zengővárkony ma is élő gazdag népművészeti hagyományainak kiemelkedő része a jellegzetes tojásírás. A fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Míves Tojás Gyűjteményben látható mintegy kétezer különlegesen szép, díszített tojás között a bélyegen bemutatott hímes tojáson kívül számos további változat is megtalálható.
A Görög csodálatos feltámadása
Baticz Barnabás grafikusművész tervei alapján készült el az idei húsvétot köszöntő forgalmi bélyeg. Az értékjelzés nélküli, Belföld felirattal ellátott, öntapadós bélyegen és a hozzátartozó alkalmi borítékon El Greco: Feltámadás c. festménye látható.
Hozzászólás zárolva.