Megbánod így is, úgy is…ha megházasodsz!
„Házasodj meg, meg fogod bánni; ne házasodj meg, ezt is meg fogod bánni; házasodj vagy ne házasodj, mindkettőt meg fogod bánni; vagy megházasodsz, vagy nem, mindkettőt megbánod” – írta egykor Soren Aabye Kierkegaard, a XIX. század nagy magányos gondolkodója.
Február tizedikén ünnepeltük a házasság világnapját. Vajon van okunk az ünneplésre? A statisztikák szerint évről évre csökken a házasságkötések száma, és több a válás.
Mitől működnek jól, illetve mitől nem működnek egyes házasságok?
"Egy példát mondok el, abban benne van a válasz. Képzeljünk el egy négy lábú asztalt, legyen ez a házasság és ennek a házasságnak négy fontos oszlopa van, esetünkben a lábak. Ha az oszlopok megfelelően funkcionálnak, a házasság stabil – állítja Baktay Zelka családpszichológus.
Melyek tehát a legfontosabb elemek? Kezdem a társas funkcióval, tehát beszélgetünk, szórakozunk, párunkkal élünk. Az érintést emelem ki másodsorban, amihez már a szemkontaktust is hozzákapcsolom, a simogatás mellé, mint az erotika és a szexualitás felélesztőjét. Harmadik az egzisztenciális lábazat, anyagi dolgok, takarékosság, mennyit tudunk céljainkra költeni, nyaralásra félretenni, tehát minden, ami a családi költségvetéssel összefügg. Végül a szülői funkció, de ebbe nemcsak a gyerek tartozik bele, hanem az is, miként gondolkodunk közös dolgainkról, legyen az akár egy házépítési terv is. Természetesen ezek az említett alapok nem mereven elkülönültek, hanem átfedésekkel léteznek. Ha valamelyik "láb" nem stabil, a házasságban problémák alakulnak ki" – mondja a szakember.
Hol csorbulhat a stabilitás?
Érdekes módon a stabilitás a szülői funkciók esetében csorbulhat leginkább. A gyerek elveszi az időt a szülőktől, az apuka egyre többet dolgozik, hiszen kell a pénz, fáradtan, későn ér haza, anyuka egész nap otthon, így nagyon nehezen tudnak a szülők a gyerekre ráhangolódni. Nincs lehetőség intimitásra sem, mert a gyerek közéjük furakodik, későn alszik el. "Sokan állítják, a gyerek az összekötő kapocs még egy megromlott házasságban is, ami egyrészt igaz is lehet. De ha a házasság rosszul működik és a szülők csak azért vannak együtt, hogy a gyerekről gondoskodjanak, az már a házasság végét is jelentheti. A gyerek nem a házasságot tartja össze, hanem a családot!" – figyelmeztet a különbségre a családpszichológus.
Hozzászólás zárolva.