Facebook hozzászólás
2 064

Megelőzhető az autizmus?

Egy olyan típusú pánik eredménye az autizmus, ahol a kommunikáció gátlódik, a vizuális és a verbális integráció sérül az agyban – derül ki az autizmus okával és kialakulásával kapcsolatos felismerésekből, amiket Tóth Zoltán és Krisztin Fruzsina kutatócsapata hozott felszínre a 2014-ben kifejlesztett Stabil Pont Technológiával. A traumát a nagyik, a dédik élték meg, a ma gyermekei szenvedik el.    

– Az autizmus alapja egy nemzedékeken áthaladó fájdalom vagy erőszak emléke, ahol a nagyszülőt vagy dédnagyszülőt valamilyen hirtelen trauma, támadás ért, és nem kapott segítséget azoktól, akikre számított volna. A váratlan támadás egy magas lelkiállapotból hirtelen mélybe zuhanást eredményezett egy halál közeli helyzetbe – mondta Tóth Zoltán.

Terhes kismama hasán férfi, női kéz, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A pánik kialakulásának diagramja szerint az illető itt még nem halt meg, de a veszteségek miatt életének elvesztése is jobb lett volna. A pánikban keletkezett fájdalom a teljes esemény kialakulásának DNS-ben tárolt képletével, szereplői felállásával öröklődik, és utódgenerációsan újra aktiválódhat.

Az epigenetikai kutatások szerint a DNS-ben tárolt stressz az ok nélküliség miatt erősödhet az utódgenerációkban. Ennek oka, hogy érzetileg jelen van a szorongás, de valós veszély nem áll fenn.

– Ez a mély lelkiállapot oly mértékben erősödhet az utódgenerációnál, hogy autizmus formájában láthatóvá válhat. Egyszerre van bennük bosszú és békére való törekvés, valamint indulat és annak önmegfékezése – tette hozzá a szakember.

A múltban átélt traumák generációkon át erősödhetnek a szülőkben. Fogantatáskor a két szülő traumarendszere is találkozik egymással, ami azt jelenti, hogyha egyiküknél feldolgozhatatlan élmény jelentkezik, a fogantatás sikertelen lesz.

Terjed az autizmus, de mitől?
Az utóbbi évtizedekben meredeken emelkedett az autizmussal diagnosztizáltak száma, amit teljes egészében sem a nagyobb odafigyelés, sem a növekvő diagnosztikus pontosság nem magyaráz. Az autizmus iránti fokozódó társadalmi és tudományos érdeklődést szem előtt tartva az MTA a Magyar Tudomány Ünnepén kiemelt előadást szentelt a területnek: Sperlágh Beáta, a KOKI igazgatóhelyettese előadásában először az autizmussal kapcsolatos jelenlegi tudásunkat vázolta, majd ismertette a Nemzeti Agykutatási Program keretében a témában tett legújabb, alapvető felfedezését, végül kitért a megelőzés és a kezelés jövőbeli lehetőségeire is.

– Erre fejlesztettük ki a SPoT terhességmegelőző programját. Az autizmus megjelenéséhez kell egy olyan esemény a fogantatáson kívül, ahol vagy a várandós anyuka vagy a csecsemő átél valamilyen erős traumaszerű állapotot, ami aktiválja és felerősíti az előző generációkban elszenvedett érzelmi traumák DNS emlékét. A traumák újabb traumákat hoznak létre, mert ezek a feszültségek ki akarnak egyenlítődni – magyarázta Tóth Zoltán, aki hozzátette: a kezelések általában azért nem tudják rendbe hozni az autizmust, mert ha a gyermek állapota javulna, arra számít, hogy ezt el fogja veszíteni és visszarántja a pánikja. A másik ok pedig, hogy fél az erőszaktól, és emiatt bizalmatlan még a szüleivel is. Ha segíteni akarunk, azt erőszaknak veszi, ha pedig mi távolodunk tőle, jönne a segítségért. Ez egy teljesen ellentétes, lehetetlen helyzetet teremt.

Az autizmus erősségében szerepet játszik az örökölt esemény milyensége mellett az is, hogy milyen mértékű a szülőkben lappangó trauma.

A szülőknek ma már van lehetőségük az autista gyermek születésének megelőzésére, ha saját maguk traumamentesítésén gondolkoznak. Az egyik ilyen opció a SPoT, amivel a kutatók egy új fogalmat, a mentális prevenciót is bevezették. Minden további információ a cég honlapján található meg: www.stabilponttechnologia.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!