Megtalálták az emberség ősi nyelvét?
Ön már gondolkozott azon, vajon volt-e az emberiségnek valamilyen ősnyelve? Hogy tényleg Bábel tornyának építésével keveredtek össze a nyelvek, és azóta nem értjük egymást?
Ezek a kérdések régóta izgatják a hétköznapi embereket, az uralkodókat és a tudósokat egyaránt. Sokáig ugyanis úgy gondolták, hogy ha egy gyerek nem hall maga körül emberi szót, akkor előbb-utóbb egy olyan nyelven szólal meg, amely az emberiség első, ősnyelve lehetett. Vagyis kiderülne, hogy hogyan kommunikált Ádám és Éva…
Ha nem is a keresztény kultúrkör első párjának kommunikációs titkait akarta megfejteni, az ősnyelv kérdése I. Pszammetik fáraót is izgatta. Hogy megtudja, milyen volt ez a nyelv – melynek létét tehát nem vonta kétségbe -, beszélni még nem tudó kisgyermekeket pásztorok gondjaira bízott, akiknek el kellett látnia őket, de beszélniük nem volt szabad hozzájuk. Egy idő után a gyerekek a bekosz szót mondták ki elsőnek, vagy legalábbis a pásztorok ezt hallották. A fáraó tudósai ekkor elkezdték keresni azt a nyelvet, melyben ez a szó megvan, és meg is találták: a fríg nyelvben ez a hangsor azt jelenti, hogy kenyér. Az uralkodó így el is fogadta a fríget mint az emberiség eredeti nyelvét.
Jó pár száz évvel később, IV. Jakab is hasonlóval próbálkozott: a király parancsára több évre elkülönítettek gyerekeket, akik előbb-utóbb tökéletes héber nyelven szólaltak meg – a feljegyzések szerint . Nagy Akbár mogul fejedelem is kísérletezett ugyanígy, de nála a kicsik semmiféle hangot nem produkáltak – írja Gósy Mária Pszicholingvisztika című könyve.
A hasonló helyzetű, tehát elkülönítetten, emberi beszéd hallása nélkül felnövő gyerekeket egyébként a mai napig vizsgál több tudományág, igaz, ma már nem az ősnyelv megtalálása céljából. Inkább arra kíváncsiak, hogy a nyelvből mennyi van a fejünkben születésünkkor.
Sokan úgy gondolták, hogy semmi, mások azonban azt tartották, hogy bizonyos alapismeretekkel már újszülött korunkban rendelkezünk. Hogy mi is az igazság? A legújabb tudományos megállapítások szerint a nyelvnek egy univerzális alapja már megvan az agyban, de ez bármerre fejlődhet. Vagyis egy párhetes baba bármilyen nyelven megtanulhatna, kínaitól kezdve a francián keresztül a magyarig… bárhogy. Furcsa, nem? Az, amire az emberiség oly régóta vágyik, hogy bármilyen nyelven tudjon beszélni, alapvetően adott…
Hozzászólás zárolva.