Mellbevágó tények
Az egyik legelterjedtebb női betegség. Halálos. De mit jelent ez pontosan? Az adatok magukért beszélnek…
Először csak meglepődtem. Mellrákkal kapcsolatos információk után kutatva beírtam a Google keresőprogramba a „breast cancer” kifejezést. Az eredmény: 95.400.000 találat. Meglepődésemet tetézte, amikor a kíváncsiság kedvéért magára a rák szóra kerestem rá. A program 274 millió olyan oldalt dobott ki, ami tartalmazza a „cancer” szót.
Csodálkozásomat az váltotta ki, hogy a rákos megbetegedésekkel kapcsolatos információk megközelítőleg egy harmada a mellrákra fókuszál, holott a ráknak egyes források alapján 104 fajtája létezik, de a kevésbé alapos listák is minimum 64 típusról számolnak be. Ezek az Internetes adatok természetesen nem száz százalékig megbízhatóak (többek közt azért sem, mert a „rák” szó az angolban is többjelentésű kifejezés), a számokkal mindössze azt akartam érzékeltetni, hogy a hivatalosan emlőráknak nevezett betegség mekkora érdeklődésre tart számot.
Meglepődésemet megdöbbenés váltotta fel, amikor ennek az érdeklődésnek az okát kutatva elkezdtem keresni a mellrákban szenvedők és elhunytak számát tartalmazó dokumentumokat. Tudtam, hogy az emlőrák gyakori betegség, de mint kiderült, fogalmam se volt róla, mennyire. Az Egyesült Államokban például évente 183.000 új esetet diagnosztizálnak, és az elhunytak száma eléri a 46 ezret.
Az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet idén kiadott Nemzeti Rákellenes Programjában olvasható, hogy 2000-2003 között a hazánkban bejelentett női daganatok morbiditási listáját az emlődaganatok vezetik 20,3-21,3 százalékkal. A diagnosztizált női emlődaganatok száma 1888 esettel nőtt. Az esetszámoknak ez a megugrása a 2001-ben indult szervezett emlőszűrésnek tulajdonítható, melynek köszönhetően egyre több nőnél fedezik fel a tumort, amikor az még korai fázisban van.
Az adatok magukért beszélnek. A betegség főleg az 50 év feletti nőket érinti, így ennek a korosztálynak tanácsos nem elhanyagolnia a korral járó jelentékeny rizikófaktort, és a daganat minél hamarabbi tettenérése végett rendszeresen járnia szűrésre.
Forrás: Nemzeti Rákellenes Program – http://kep.eszcsm.hu/dokumentumok/Rakellenes_Program/NRP2006februar.pdf, Breast Cancer – http://www.hmc.psu.edu/healthinfo/b/breastcancer.htm
Hozzászólás zárolva.