Menjünk családi napközibe!
A családi napközi intézménye hazánkban már több mint tíz éve működik, növekvő népszerűségét mutatja, hogy országszerte már több mint 200 helyen, közel 1300 férőhelyen biztosítják többnyire bölcsődés korú gyermekek napközbeni ellátását.
„A családi napközik kialakítása nagyon fontos, hiszen a bölcsődék létrehozása, fenntartása a professzionalitása miatt jóval drágább. Különösen azokon a kistelepülésen, ahol ezt az önkormányzat nem tudja magának megengedni. De nem csak a kistelepüléseken, a nagyobb településeken is van létjogosultságuk. Sajnos gyakori panasz a családi napközit működtetők részéről, hogy az önkormányzat nem támogatja a szolgáltatást, még olyankor sem mindig, amikor semmilyen formában nem biztosítja a gyermekek napközbeni ellátását, holott ez minden települési önkormányzat számára kötelező feladat. Amennyiben az önkormányzat nem tud bölcsődét működtetni a kisgyerekek elhelyezésére, akkor célszerű lenne inkább egy családi napközi létesítésének támogatására forrást biztosítania, ami jóval alacsonyabb kiadást jelent az önkormányzatnak. Ezzel a támogatással viszont a szerényebb jövedelmű családok számára is elérhetővé válna ez a rugalmas napközbeni gyermek ellátási forma.." – hangsúlyozta beszédében Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége a március 19-i sajtótájékoztatón melyre a budaörsi Vitamini családi napköziben került sor
A Magyarországi Családi Napközik Közhasznú Egyesület és a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet Gyermekjóléti és Gyermekvédelmi Főosztálya által közösen készített „Családi Napközi működésének követelményei" című módszertani útmutatóval lényegesen könnyebbé válik a leggyakrabban családi házakban kialakítandó helyiségek engedélyeztetése. Az Egészségügyi Minisztérium egyetértésével és az ÁNTSZ szakértőinek hozzájárulásával például megengedett lesz a mosogatógépek használatánál a 70°C-os víz helyett a 60°C-os víz használata, mivel a háztartásokban általában 45-65 fokon üzemelnek a mosogatógépek A fürdőszobában a meglévő WC-n kívül nem kell plusz még egyet kialakítani a családtagok részére, hiszen ők napközben nincsenek a családi napköziben. Az alapfokú ismereteket pedig beépítik a felkészítő tanfolyam tematikájába, ezzel is csökkentve a működtetők többletköltségeit. Ezek a módosítások jelentősen megkönnyítik újabb családi napközik létrehozását, mely hozzájárul ahhoz, hogy az édesanyák eldönthessék, hogy újra dolgozni szeretnének-e, megtartva a gyest a munka mellett a gyermek három éves koráig, vagy inkább otthon maradnak.
Hozzászólás zárolva.