Mi bajod? Fáj a torkod?
A torok olykor enyhe, máskor súlyos panaszokat előidéző fertőzései általában a belélegzett kórokozóknak köszönhetők. A laboratóriumba küldött torokváladék vizsgálatának eredménye biztosan kimutatja a betegségért felelős kórokozót.
A diftéria ma már ritka betegség. A mandulákat és sokszor a garat belfelületét, a gége felszínét is álhártya borítja, ami erősen tapad a nyálkahártyához és légzési problémák is fellépnek. Azonnali orvosi segítség szükséges.
A kórokozó
Milyen vizsgálatokkal történik a torokgyulladás kórokozójának azonosítása?
Az azonosításhoz mintát kell venni a fertőzött területről, ez az ún. torokleoltás, ami úgy történik, hogy egy steril tampont húznak végig a torok hátsó részén. A minta Petri-csészébe kerül, ahol a baktérium-telepek egy egész éjszakán át növekedhetnek, mielőtt azonosítják őket. Új lehetőséget jelentenek az A-csoportú Streptococcusok kimutatására kifejlesztett gyorstesztek, amelyek néhány órán belül eredményre vezetnek. Ha a gyorsteszt eredménye pozitív, a régi, jóval lassúbb vizsgálat szükségtelenné válik.
Segíts magadon!
A torokfájás enyhítésére:
Zsálya- vagy ziliz (fehérmályva) tea mézzel ízesítve.
Nyakpakolás olajjal átitatott kendővel vagy hagymapakolás. Ehhez finomra vágott hagymát kell zsebkendőbe tekerni és a nyakra helyezni, majd egy második kendőt rátenni, végül egy gyapjúsálat. A pakolás tíz percig tartson.
A cukorkaszopogatás, a rágógumizás és a gargalizálás megnedvesíti a garat nyálkahártyáját. Gargalizálószernek használhatunk gyenge kamilla- vagy zsályateát, híg konyhasóoldatot. A gyári gargalizálószerek és torokfájás elleni cukorkák szintén ajánlatosak, mert fertőtlenítőszert, antibiotikumot és/vagy helyi érzéstelenítőt tartalmaznak. Tudni kell azonban, hogy ezek a szerek csak a kiegészítő kezelés részei, a vírusok ellen nem hatnak, és a bakteriális fertőzésnél sem elegendő a felszíni kezelés.
folytatjuk
Hozzászólás zárolva.