Facebook hozzászólás
517

KIVÁRÁS

Mi köze a koronavírusnak a budapesti ingatlanpiachoz?

Miközben a világ aggódva figyeli a koronavírus terjedéséről szóló híreket, gazdasági szakértők azt latolgatják, milyen hatással lesz a Kínából indult járvány a világ gazdaságára. Valószínűleg nem lesz szektor, mely ne lenne érintett, miért lenne ez másként a belvárosi ingatlanpiacon is, ahol az utóbbi években igencsak megnőtt a kínai befektetők aránya. Az ismert, belvárosi ingatlanokra specializálódott cég szakértője szerint az eladásszámok további csökkenése várható.

Bizonyított tény, hogy bármely világvírus esetében minden esetben megfigyelhető egyfajta GDP-csökkenés, amely piaclassulást okoz, nem történik ez másképpen a koronavírus esetén sem. A világ számos pontján foglalkoztatja ez a téma a közgazdasági szakértőket, akik rámutattak, hogy a koronavírus terjedése eddig leginkább csak Kínában okozott hatalmas gazdasági károkat, bizonyos területeken a gazdaság jelenleg majdnem teljesen leállt.

Koronavírus, Kép: centralhome.hu
Koronavírus, Kép: centralhome.hu

Ennek értelemszerűen azért globális hatása is lehet, mivel a szakértők szerint a kínai fékek hatásai Európára is kiterjedhetnek, így akár 0.5 %-os gazdasági lassulást okozhat például Németországban. Ez pedig tovább gyűrűzhet, ily módon Magyarországnak és egész Európának fájdalmas lehet, mivel Németország az európai közösség gazdaságának egyik motorja, ezáltal hatással van sok egyéb területre is.

Nem csupán ipari ágazatokban kell gondolkodni, a lassulás a turizmusban például máris érezhető jelenség, de az exkluzív termékek értékesítésében is voltak változások. Kínában külön adót vetnek ki a luxustermékekre, azokra, amelyeket Londonban, Milánóban, Párizsban és a többi európai nagyvárosban főként a kínai turisták, látogatók preferálnak, mivel ezek így sokkal olcsóbbak, mint az ő országukban.

Álarcos ápoló injekcióstűvel, Kép: centrtalhome.hu
Kép: centrtalhome.hu

Ezek a tényezők, mármint az össz-GDP és a világpiacok mozgásai az ingatlanpiac főbb mozgatórugói is, így nem véletlen, hogy a hazai ingatlanpiaci szereplők is értékelik a helyzetet.

– A belvárosi ingatlanpiac jelenlegi folyamatait tekintve a korrekció időszaka után vagyunk, ami az ingatlanértékek 15-20 %-os csökkenésével járt. 2019 fő tapasztalata volt a lefele ívelő piac, amely nem más, mint az árrobbanás után egy teljesen természetes korrekciós folyamat, és ennek a jelenségnek a mértékét és hatását a koronavírus eddig nem befolyásolta – elemezte a helyzetet a Central Home szakértője, Ben-Ezra Orran.

Budapest totál, Kép: centralhome.hu
Kép: centralhome.hu

A január és a február tradicionálisan gyenge hónapok a gazdasági területek szempontjaiból, illetve a külföldi vevőcsoportok szemszögéből, de ha márciusban és áprilisban a külföldi befektetők továbbra is kevesebben érkeznek, főleg  Ázsiából, akkor az eladásszámok a tavalyiakhoz képest tovább csökkennek, és ezek kihatással lesznek az aktuális ingatlanértékekre, vagyis azok ár fokozatosan esik.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!