Facebook hozzászólás
631

De bizony, egyedül is megy majd...

Mi történik majd a lockdown feloldása után a háziállatokkal?

Sok négylábú számára a mostani lockdown valóságos mennybéli adomány, hiszen egész nap együtt lehetnek a szeretett gazdival. Mi lesz viszont, ha véget ér a járvány, és a home office helyett ismét bejárnak majd az emberek a munkahelyükre? A háziállatoknak nem lesz sok választásuk, hozzá kell szokniuk a régi-új helyzethez. Ebben sokat segíthet nekik a figyelmes gazdi.

Azoknál az állatok, melyeknél egyébként is megfigyelhetők az úgynevezett „szeparációs szorongás” jegyei, kifejezetten igénylik, hogy gazdájuk otthon tartózkodjon.

De vannak olyan négylábúak, akik kifejezetten kedvelik az egyedüllétet, számukra az, hogy huzamosabb ideig kell osztozniuk valaki mással (akár a szeretett gazdával is) a közös helyiségen, még kínzó, szorongató érzésekkel is társulhat.

Sok múlik az adott állat személyiségén – hangsúlyozza Dr. Tu.

Kérdés, mi válthat ki stresszt háziállatainknál, amikor a gazdája – saját munkáját végezve – otthon tartózkodik. A válasz Dr. Tu szerint igencsak kézenfekvő: ha az otthon tartózkodó gazdi nem ismeri fel, hogy az állatok saját szükségletekkel és önálló identitással rendelkező élőlények, az önmagában is stresszt okozhat az állatokban.

Érdemes emlékeztetni az embereket arra az egyszerű tényre, hogy a kutyájuk vagy macskájuk nem egy plüssállat; vagyis nem csak arra szolgál egy ilyen élőlény, hogy a gazdája igényét minden pillanatban feltétel nélkül kielégítse. Sokszor szeretnék ők is a saját életüket élni, és ha olyankor foglalkoztatjuk, amikor azt nem különösképpen szeretnék, az náluk is stresszt idézhet elő.

Megfigyelték például azt, hogy a lock-down ideje alatt a háziállatok gazdái a korábban megszokotthoz képest jóval gyakrabban simogatták kedvenceiket (vélhetőleg így kívánták oldani saját feszültségüket), ezzel azonban az állatokban okoztak többlet feszültséget.

A rutin bármilyen változása komoly megterhelést jelenthet egy háziállat számára; az elmúlt egy évben ugyanis megszokták, hogy a gazdájuk otthon van velük. Persze a legnagyobb törés a karantén alatt vásárolt kölyökkutyák és cicák életében következik be. Ők ugyanis alapvetően soha nem tapasztalták meg a kényszerű egyedüllétet. Az ő életükben ez egy drasztikus változás lesz.

Legyen meg a napi rutin. Fotó: depositphotos.com
Legyen meg a napi rutin. Fotó: depositphotos.com

Kérdés, hogyan segíthetjük háziállatainkat abban, hogy az új, vagy éppen a régi-új munkarendünket jól viseljék, abba beleszokjanak.

Dr. Tu szerint ki kell alaktani egy napi rutint (etetés, sétáltatás, játék), és ugyan ez a rend nem tartható fenn minden elemében, ha már nem vagyunk otthon egész nap az állatunkkal, de egyes elemek azért igen, és már ez is segíthet háziállatunknak a hozzászokásban.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!