Facebook hozzászólás
199

Mi van ma? A méltányos kereskedelem napja!

Május második szombatján 2002 óta világszerte megemlékeznek a fair trade kereskedelmi rendszerről, melynek fő célja az, hogy felhívja a figyelmet a fejlődő országokbeli termelők hátrányos helyzetére, illetve a fenntartható fejlődésre.

Kép: sxc

Kaphat-e magyar termelő fair trade minősítést? A méltányos kereskedelem rendszere 1964 óta létezik, és kifejezetten a déli országok termelőinek és lakosságának támogatására jött létre azért, hogy a segélyekre utaltság helyett biztosítani tudják saját megélhetésüket. Így a minősítés feltételei között rengeteg olyan szerepel, ami egy magyar termelő esetében furán hangzana: nem alkalmazhat rabszolgamunkát, sem gyermekmunkát, s a fair trade prémiumból többek között iskolát, ivóvízhálózatot, egészségügyi intézményeket kell létesítenie. A fair trade célja ugyanis az, hogy a fejlett és a fejlődő országok között meglévő szakadék csökkenjen. A hangsúly azon van, hogy a fejlődő országok termelői is megfelelő árat kapjanak a termékeikért, ezáltal fejlődhessenek, s így nagyobb eséllyel induljanak a nemzetközi versenyben. (Itt olvashatsz róla tovább.)

Segítség a címkerengetegben
A termékeken lévő különböző címkék, emblémák összehasonlítása vagy értelmezése nem könnyű feladat, hiszen nagyon eltérő mennyiségű és minőségű információt rejthetnek, és odaítélésük módja is nagyon eltérő. De van segítség!

A fair trade esetében az árut a forgalmazó közvetlenül a termelőtől szerzi be, aki így többet lát a bevételből. Emellett a fair trade garantált minimálárral biztosítja, hogy a kistermelők ne legyenek kiszolgáltatva a tőzsdei ingadozásoknak. Ha a világpiaci ár e fölé megy, természetesen annak megfelelően magasabb összeget kapnak, de a minimum is fedezi a tényleges előállítási és megélhetési költségeket. Emellett minden méltányos kereskedelemben értékesített termékért fair trade prémium jár, amelyet a termelők szövetkezetei saját belátásuk szerint használnak fel szociális célokra és fejlesztésre. A segítségért cserébe a termelők garantálják, hogy nem alkalmaznak gyermekmunkát, szervezeteiket demokratikusan működtetik, és a termelést a fenntartható fejlődés elveinek figyelembevételével szervezik meg.

Mi biztosítja a fair trade termékek hitelességét?
Egy nemzetközi szervezet (FLO – Fair Trade Labelling Organisation) állapítja meg azokat a feltételeket, amelyek alapján egy termelőszövetkezet jogosultságot nyer a fair trade minősítésre. A termelő regisztrálja magát az FLO-nál, és ezzel engedélyt kap a nemzetközi fair trade védjegy használatára.

Honnan tudom, hogy tényleg jó helyre kerül a pénz?
Az átlátható, visszakövethető kereskedelmi kapcsolatok biztosítják ezt. A termelőszövetkezetek egészséges alternatívát nyújtanak a nagyméretű gyárak embertelen munkakörülményeihez képest, ahol a védtelen dolgozók a minimálbért sem keresik meg, és a profit nagy része a körülmények javításában nem érdekelt külföldi befektetők vagy a helyi elit kezébe vándorol. Közös erővel a dolgozók kedvezőbb feltételekhez jutnak a hitel, az eladási ár és a nyersanyagok költségei tekintetében. Így többet keresnek, a profitot pedig egyenlő arányban osztják el, sokszor visszaforgatják közösségi fejlesztési projektekbe, és kórházakat, iskolákat, csatornarendszert és sok minden mást építenek belőle.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!