Miből tanulnak majd a gyerekeink?
Az év vége nagy vitát kiváltó eseménye volt, hogy az országgyűlés kivételes sürgős tárgyalással fogadta el a tankönyvkiadás központosításáról szóló törvényt. Hogy végül is mikor és mi történik majd, s hogy milyen tankönyvekből oktatják gyermekeinket, azt még nem tudni, a szabályozás mindenesetre szigorú állami felügyeletet mutat.
Ez év január 1-jén megszűnik a piaci elvekre épülő tankönyvellátás, és helyébe az állam teljes körű felelősségére épülő rendszer lép. Az erről szóló törvényt kivételes sürgős tárgyalás után december 17-én fogadta el az országgyűlés.
Az állami tankönyvfejlesztésért és -kiadásért az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, a könyvtárellátásért a Könyvtárellátó (Kello) Kiemelkedően Közhasznú Nonprofit Kft. felel. A Kello megállapodást köthet tankönyvek forgalmazójával a tankönyvek iskolába való eljuttatására, valamint a nemzetiségi oktatás, a két tannyelvű oktatás és a sajátos nevelési igényű tanulókat nevelő-oktató iskolák tankönyvellátásának biztosítására.
A nemzeti köznevelés tankönyvfejlesztése és tankönyvellátása minőségének értékelésére létrehozták a Nemzeti Tankönyvtanácsot. A tanács figyelemmel kíséri a nemzeti köznevelés tartalmi tantervi fejlesztési folyamatait, és elemzi az iskolák új és használt tankönyvekkel, pedagógus-kézikönyvekkel történő ellátásának helyzetét. A testület feladata – a tankönyvjegyzék alapján – nyomon követni az iskolák számára rendelkezésre álló tankönyvkínálatot, éves tankönyvfejlesztési terv készítése és a tankönyvvé nyilvánítási eljárásban való részvétel is
A szakképzési tantárgyak tankönyveit a szakképesítésért felelős miniszter dolgoztatja ki, illetve megállapodást köthet az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel a tankönyv előállítására. Utóbbi feladatokkal a szaktárca vezetője az általa felügyelt költségvetési szervet is megbízhatja.
nyilvánítási eljárás
Az iskolák főszabály szerint évfolyamonként és tantárgyanként a tankönyvjegyzékben szereplő két tankönyvből választhatnak, de ehhez a fenntartó egyetértésére is szükség van (A kötelezően vezetett tankönyvjegyzék a köznevelésben használható tankönyveket tartalmazza.)
A kormány indoklása szerint az új szabályozás a kiadók versengése helyett garanciát teremt arra, hogy az állam saját tankönyvkiadóval, kísérleti tankönyvfejlesztéssel biztosítsa a tankönyveket az iskoláknak, de nem zárja ki, hogy ahol indokolt, fenntartsák a nem állami tulajdonú kiadók bevonását a tankönyvek fejlesztésébe.
A Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete (TVOT) szerint jogi problémát jelent, hogy elmaradt a törvényjavaslat szakmai és társadalmi egyeztetése, illetve, hogy a szabályozás több esetben uniós jogszabályokat sért. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is egy előterjesztésben felhívta a kormány figyelmét a kártérítési, valamint az európai uniós jogi kockázatokra.
Forrás: MTI
Hozzászólás zárolva.