MUTÁLÓDOTT A VÍRUS
Miért a fiatalokat érinti inkább a második hullám?
Már most látható, hogy a második hullám magasabb fertőzöttséget hoz hazánkban is, s most úgy tűnik, a vírus egyelőre megkíméli az időseket, inkább a fiatalok körében terjed. Vajon nálunk is már a D614G, a mutálódott koronavírus fertőz?
A vírusokra egyébként jellemző, hogy a mutálódás során veszítenek az erejükből – írja a brit Daily Mail. Érdekükben áll ugyanis, hogy minél több embert fertőzzenek meg, de ne öljék meg őket, hiszen a vírusnak szüksége van a gazdatestre. A tudósok felfedezték, hogy a D614G variánsnak négyszer-ötször annyi fehérjetüskéje van, mint az eredetinek, és ezek erősebbek is. A koronavírus a tüskék segítségével főleg az alsó légutak nyálkahártyájának sejtjein tapad meg, részben az angiotenzin-konvertáló enzim 2 (ACE 2) receptor segítségével. Ez teszi lehetővé, hogy a kórokozó behatoljon a sejtekbe és megfertőzze azokat.
A napokban már az is megtörtént, hogy koronavírusból kigyógyult betegek kapták el ismételten a fertőzést – írja a g7. Az első ilyen esetet Hongkongban dokumentálták, majd nem sokkal később Hollandiából és Belgiumból is beszámoltak újrafertőződött betegekről, augusztus 26-án pedig már két magyar koronavírusból felgyógyult személy tesztje lett ismét pozitív, akikről azt lehet tudni, hogy a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban készültek az első fertőzésük utáni rehabilitációra.
Immunológusok szerint nem meglepő az újrafertőződés ténye, sőt, nincs ok pánikra sem emiatt.
Ugyanis kevés vírus vagy baktérium vált ki olyan immunválaszt, amely teljesen meggátolná az újrafertőződést. A fertőzés legyőzése után az adott kórokozó elleni harcra specializálódott immunsejtek száma általában fokozatosan csökken, átlagosan nagyjából négy hónap alatt nullára.
Dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos tegnap az ATV Heti Napló című műsorában úgy fogalmazott: igaz, még csak hipotézis, mert eddig nem volt életszerű, hogy vizsgálják, de minden valószínűség szerint a vírusok úgy viselkednek, hogy nem csak egyszer kapjuk el életünkben. S ha jobban belegondolunk, az influenzát is többször elkaptuk már jópáran.
A koronás újrafertőződések sokakban azért váltanak ki riadalmat, mert megkérdőjelezhetik, hogy mennyire bízhatunk a vakcinafejlesztésekben. A szakemberek megosztottak ezzel kapcsolatban, hiszen míg egyesek a vírus mutálódása miatt kiszámíthatatlannak ítélik meg a vakcina- és gyógyszerfejlesztést, addig mások nem aggódnak. Utóbbiak azt mondják, hogy a vírusok gyakori mutációi miatt elképzelhető ugyan, hogy többfélére lesz szükség, de az újrafertőződések nem kérdőjelezik meg, hogy oltások révén elérhető a nyájimmunitás. Ha egyszerre védett a népesség kellően nagy része (számítások szerint legalább 70 százaléka), akkor a vírus nem tud terjedni, és eltűnik, vagy olyan szintre szorul vissza, amellyel a társadalom nagyobb megrázkódtatások nélkül együtt tud élni.
Hozzászólás zárolva.