Milyen lelki betegségre utal, ha aranyered van?
Kellemetlen, nem csak a fájdalom miatt, de elhelyezkedése miatt is. Ezért sokan nem is fordulnak orvoshoz vele, csak tűrnek, tűrnek. Pedig van megoldás.
Elgondolkodtató, hogy egyetlen másik betegség nevében sincs benne az arany szó. De mielőtt fantáziálni kezdenénk, nem árt felidézni a közmondást: nem minden arany, ami fénylik.
Ha tárgyilagosan nézzük a dolgot, az aranyér a végbélben lévő értágulat. Kicsit népiesen gubancnak nevezhetnénk, és fájdalommal, vérzéssel jár. Ez a két tulajdonsága kíméletlen sorompóvá avanzsálja ezt a terjedelmét tekintve szerény részünket. Akinek épp aranyere van, garantáltan nem indul futóversenyen, de még azt is meggondolja, hogy a sarki ékszerészhez leugorjon.
De ha mégis, akkor sem fizetnek neki az aranyér. Inkább ő fizet valamiért, egész addig, amíg vissza nem húzódik az odújába. Ettől persze semmi nincs megoldva, továbbra is eres a határ, elég egy szokatlan fizikai-lelki megterhelés és (gy)erünk ismét kinyitja vérbeforgó szemét. Érdemes tehát – mint minden betegségnél – szembe nézni a gyökerekkel.
Hogy miért szerepel az arany szó a betegség nevében, arra három tippem van. Talán azért, mert arannyal ér fel a fájdalom megszűnte. Talán azért, mert a vér, amit vesztünk, valójában is aranyat (v)ér. Talán azért, mert kialakulásának egyik lehetséges oka a székrekedés. A vastagbél a salak birodalma, s a lélek salakja a tudatalatti. Legalább is abban az értelemben, hogy ott lapulnak a titkok, a szörnyek, a félelmek.
Aki székrekedéssel küszködik, annak könnyen lehet, hogy alapos oka van hárítani a saját ismeretlen ismerőseivel való találkozást. Aki nehezen engedi el a salakot, az a múltat, s különösen belső múltját is fogja, és viszont. Ezen is lehet segíteni hashajtóval, az aranyeret pedig ki lehet vágni, el lehet fagyasztani, a modern orvostudomány két kézzel szórja felénk eszközeit, hogy megkíméljen bennünket a valódi szembesüléstől, önismerettől. Ha pedig valami aranyat ér, az épp ez utóbbi. Az önismeret ugyanis – ha nem is garantálja -, de nagyban elősegíti, hogy ne legyünk betegek, s ha mégis, ne tüneti kezeléssel jöjjünk ki belőle.
Hozzászólás zárolva.