Minden fiatal a saját pénzügyi tanácsadója
A fiatalok ha pályaválasztás vagy önálló életkezdés előtt állnak, egész életüket meghatározó döntést hoznak, miközben épp olyan életkorban vannak, amikor a pszichológusok szerint nem szívesen veszik az idősebbek, szülők tanácsát.
Sem a tinédzserek, sem a pályakezdő fiatalok nem szívesen veszik a pszichológusok szerint a felnőttek, szüleik, tanáraik tanácsait, miközben több olyan fontos kérdésben kell dönteniük, ami egész életükre kihat. Ilyen például a továbbtanulás, vagy pályaválasztás kérdése éppúgy, mint a szülőktől való különköltözés. Az önálló életkezdéssel számos olyan mindennapi helyzetet a fiatalnak kell megoldania, amit korábban esetleg a szülei határoztak meg helyette, például hogy hogyan ossza be a fizetését.
A K&H pályakezdők jóléti indexe szerint, amely a 19-29 éves városi fiatalok attitűdjét méri fel, nincsenek túl rózsás helyzetben az érintett korosztály tagjai. Alig rendelkeznek megtakarítással, a 30 százalékot sem éri el azoknak az aránya, akiknek van félretett pénzük, nagy számban tartanak a munkanélküliségtől.
„Az ifjúsági világnapon, amikor arról beszélünk, mivel lehet megalapozni a fiatalok jövőjét, kiemelt helyen kell említeni a pénzügyi oktatás fontosságát. A pedagógusok visszajelzései szerint azok a fiatalok, akik részesülnek ilyen oktatásban, nagyobb eséllyel tanulnak meg tudatosan tervezni, beosztani a pénzüket, reális esélyt kapnak arra, hogy jobb anyagi helyzetbe kerülhessenek, mint például szüleik, vagy ha jólétben élnek, akkor fenn tudják tartani önállóan is a korábban megszokott életszínvonalat” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűritagja.
Szerencsére ezt mind több iskola ismeri fel, és próbálják a tanmenetbe beépíteni a pénzügyi oktatást. 2007 óta már a Nemzeti Alaptantervben is újra megjelent a pénzügyi/gazdasági ismeretek oktatásának ajánlása.
„Ahhoz, hogy a mindennapi életben boldoguljanak, minden diáknak szüksége van a pénzügyi alapok elsajátítására. Például meg kell tanulnia, hogyan ossza be a zsebpénzét, hogyan legyen megtakarítása távolabbi célok elérése érdekében. Hogyan kell bankolni, kiválasztani a legmegfelelőbb pénzintézeti ajánlatot? Mire és mikor jó a hitel? Szerencsére ma már egyre több oktatási intézmény és pénzintézet úgy látja, hogy együtt tudják a leghatékonyabban kivenni a részüket a fiatalok képzésében” – tette hozzá Horváth Magyary Nóra.
Hozzászólás zárolva.