Mindent be a hűtőbe! A füstölt kolbászt is!
A nagy nyári melegben sokan indulnak a strandra és egyéb fürdőhelyekre. Van, aki éhét, szomját ilyenkor a helyszínen csillapítja, sokan azonban pénztárcájukat kímélve, és egészségükre ügyelve otthonról pakolnak a hűtőtáskába.
Az emberek többsége tévesen azt gondolja, hogy a friss felvágottak helyett szendvicsbe választott füstölt kolbász, szalámi, sokkal megbízhatóbb, fogyasztásuk esetén kisebb az ételmérgezést lehetősége.
Pedig hazánkban leggyakrabban a házilag füstölt vagy más módon tartósított – például zsírban lesütött hús, nyers vagy rosszul hőkezelt hurka, kolbász, disznósajt – készítmények elfogyasztása miatt fordul elő az egyik legsúlyosabb, életveszélyes mérgezés: a botulizmus – ismertebb nevén kolbászmérgezés.
A Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt méreganyag okozza, amely a legerősebb ismert toxinok közé tartozik. A nem megfelelően sterilizált házilag tartósított élelmiszerek, házi töltésű hentesáruk, lejárt szavatosságú készételkonzervek, marha-, sertés- és szárnyashúsok, hal- és tejtermékek, zöldségfélék, gyümölcsök, fűszerek lehetnek a fertőzés forrásai.
Ugyanakkor sokan betegedtek már meg több nappal korábban készített és a kamrában tárolt, fel nem melegített pörkölt, valamint házi tartósítású zöldség és pácolt halak fogyasztása után is botulizmusban – olvasható az Országos Élelmiszerbiztonsági- és Táplálkozástudományi Intézet weboldalán.
Mivel a méreganyag hideg körülmények között nem termelődik, a szakemberek azt javasolják, hogy ezek tárolása a hűtőszekrény hőmérsékleténél – ez mindig 0 és +5 fok között legyen – melegebb helyen történő tárolás már veszélyes lehet a kórokozó elszaporodása szempontjából.
Fontos tudnivaló, hogy a méreganyag hatása fagyasztás hatására nem változik, az idő elteltével nem bomlik le, így a mélyhűtőből származó disznótoros (vagy a húsvétkor lefagyasztott sonka) is kiválthatja a megbetegedést, amennyiben ezeket az élelmiszereket a tárolás előtt gondatlanul kezelték.
A házi disznóvágásból származó termékek fogyasztása más ételmérgezés jellegű, hányással és hasmenéssel járó megbetegedéseket is okozhat, például szalmonellózis-fertőzést vagy sztafilokokkuszos ételmérgezést.
Ezen kórképek lefolyása sokkal enyhébb és kevésbé igényel különleges ellátást, mint a botulizmus, de következményeik rövid távon annál kellemetlenebbek lehetnek.
Hozzászólás zárolva.