Facebook hozzászólás
397

Mire figyeljünk 50 éves kor fölött sportolás közben?

Idősebb korban az ember fizikai teljesítőképessége fokozatosan csökken. Kevésbé bírja a szervezet az intenzív sportolást, és a regenerálódás is hosszabb időt vesz igénybe. Sajnos vannak, akik emiatt lemondanak a mozgásról és túl sokat pihentetik, kímélik ízületeiket. Azonban az 50 feletti korosztály számára is ugyanolyan fontos a rendszeres testmozgás az egészséges ízületek fenntartásához. Cikkünk segít abban, hogy mire érdeme figyelni a zúzódások, sérülések elkerülése érdekében.

Miért kiemelten fontos 50 felett odafigyelni a tudatos sportolásra?

A rendszeres testmozgás minden korosztály számára ajánlott. A testedzés idősebb korban is hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez, az ízületek karbantartásához és az immunrendszer megfelelő működéséhez. A mozgás elhanyagolásnak több káros hatása van, mint amitől esetleg megvéd. A megfelelő testgyakorlás kiválasztása mellett az egészséges táplálkozásra is oda kell figyelni.

Mire figyeljünk az ötödik X felett sportolás közben?

A szervezetet minden esetben fel kell készíteni az intenzívebb igénybevételre. Idősebb korban ez fokozottan érvényes, hiszen a gyengébb ízületek könnyebben meghúzódhatnak, sérülnek. Bemelegítéssel az ízületeket alaposan át kell mozgatni! Eközben a szív is fokozatosan emeli a pulzusszámot, így a keringési rendszer is felkészül az igénybevételre. Bemelegítés hiányában a szervezet sérülékenyebbé válik és hamarabb elfárad, kifullad.

Mivel idősebb korban az ízületek már gyengébbek és nehezebben is regenerálódnak, ezért kerülni kell az intenzív igénybevétellel és sérülésveszéllyel járó sporttevékenységeket. Futás helyett inkább a hosszabb séták javasoltak. Ha mégis a kocogás vagy a kerékpározás mellett döntünk, akkor nem árt gondoskodni a térd- és a könyökízület fizikai védelméről. Számos sportoláshoz használható védőeszköz áll rendelkezésre. Egy súlyosabb térdízület-sérülés idősebb korban még nehezebben gyógyul, gyakran csak térdprotézis műtéttel orvosolható a probléma.

Az úszás kifejezetten javasolt azok számára, akik ízületi problémákkal küzdenek, hiszen a vízben minimális a mozgásszerv-rendszer terhelése. Érdemes odafigyelni a test sportolás közben adott jelzéseire. Nem szabad túlerőltetni az izmokat, az ízületeket és a keringési rendszert sem. Inkább iktassunk be több pihenőt, nem érdemes megkockáztatni egy sérülést vagy rosszullétet.

Szabadban történő sportolás esetén figyelni kell az időjárási viszonyokra. A hidegebb időszakban fokozottan ügyelni kell az ízületek melegen tartására. Főleg azok számára, akik érzékenyek az időjárás-változásra. Tavasszal még megtévesztő lehet a napsütés, inkább készüljünk hűvösebbre, így a megfázást is megúszhatjuk. A nyári időszakban pedig kerüljük a kánikulában való sportolást, illetve gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról is.

Az idősebb korosztály számára a regenerációs idő is hosszabb. Korábban lehet, hogy heti 4-5 nap sportolás sem okozott problémát, az idő előrehaladtával azonban több időt kell a pihenésre szánni. Elegendő hetente 1-2 nap intenzívebb sporttevékenység (futás, úszás, edzőterem), a többi napon pedig egy-egy hosszabb séta is elegendő az ízületek átmozgatására.

Hogyan őrizhető meg az izmok és ízületek egészsége?

Az ízületek és a csontok megfelelő felépítéséhez elengedhetetlen az egészséges táplálkozás. Zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával a vitaminok és nyomelemek pótolhatók. Az ízületi porcok fehérjéit elsősorban állati eredetű táplálékból fedezhetjük (szárnyasok, vörös húsok, tojás, tejtermékek). Ezenkívül érdemes szedni olyan étrend-kiegészítőket, amelyek támogatják az ízületek felépítését.

A porcok, inak izmok és a csontozat felépítéséhez a kalcium, a magnézium mellett fontos a vas, a cink, a szelén rendszeres pótlása. A C-vitamin elengedhetetlen szerepet játszik a porcszövet, így az ízületi porc szintézisében is. A csontszerkezet lebontó- és építő folyamatainak szabályozásában többek között a D- és a K-vitaminok vesznek részt.

Amikor már kialakult valamilyen mozgásszervi megbetegedés, érdemes szakemberhez fordulni, hiszen speciális gyógytornával vagy fizioterápiás kezelésekkel javítható a beteg állapota, miközben a szakember személyre szabott gyakorlatsort állít össze. Térdprotézis műtét után pedig elengedhetetlen a speciális odafigyelést igénylő rehabilitáció. Hiszen ha az ízületi porc visszafordíthatatlan módon elkopott vagy sérült, akkor az egyedüli megoldás a térdprotézis beültetése. A műtét során a térd- és a combcsont érintkezési felületére egy fém héj kerül, amely átveszi az ízületi porc szerepét. A gyógyulási folyamat után a páciens teljes életet élhet. Jobb azonban megelőzni a bajt!

50 éves kor felett sem kell lemondani a mozgás öröméről. Sőt, kifejezetten ajánlott ebben a korban is a rendszeres testmozgás. Fokozottan kell azonban figyelni az ízületek terhelésére, hiszen könnyebben megsérülhetnek. Ha a fizikai állapotunknak megfelelő sporttevékenységet végzünk és odafigyelünk az egészséges táplálkozásra, akkor elkerülhetjük a sérüléseket és az ízületi kopásokat. A mozgás pedig örömforrás és az egészséges életmód része maradhat.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!