Mit kezdjünk a téli lehangoltsággal?
Az időszaki érzelmi zavarok tünetei között megtalálható az értéktelenség érzése, a kisebb szex igény és a koncentrálás és döntéshozás területén felvetődő nehézségek is.
Az időszaki érzelmi zavarok munkafronton is sok nehézséget jelenthetnek, például a produktivitás visszaesését. „Én azt javasolnám, hogy egyeztess a főnököddel néhány változtatást, különösen akkor, ha a zavarok évről-évre jelentkeznek. Mondd el neki, hogy ez az az időszak, amikor a hangulatod nem a legfényesebb, így jó lenne, ha munka közben egy hosszú szünet helyett beiktathatnál négy rövidet, hogy kimehess sétálni a napra” – tanácsolja Miklowitz.
Ha a depressziós tünetek nem hagynak alább, természetesen a legjobb, ha szakemberhez fordulunk. A kezelések közül a leghatékonyabbak az antidepresszáns gyógykezelések, a pszichoterápiák és a fénykezelések.
A fénykezelés lényege, hogy egy különleges napellenző, vagy egy fény doboz segítségével naponta több órára extra erős fénynek teszik ki a pácienst. A fény dobozok a hálószobában is felállíthatóak, így imitálva a korai napsütést.
A téli lehangoltság a diákok életére is negatívan hathat. „Ahogy a napok rövidülnek, úgy romolhatnak a jegyeik, és érzékenyebben reagálhatnak az alkohol hatásaira, ha a hangulatuk nem a legjobb.” – figyelmeztet Miklowitz. Ezek a tünetek a rendszeres alvással és testmozgással kerülhetőek el.
Sokkal nagyobb az esélye, hogy valakin kiütköznek az időszaki hangulatzavarok, ha már volt valaha depressziós. Amúgy a probléma az emberek mintegy 10 százalékánál megfigyelhető. A nőknél négyszer valószínűbb a felbukkanása, mint a férfiaknál, akárcsak a depresszió esetében, ami két-háromszor többször fordul elő nőknél, mint az erősebbik nem tagjainál.
Forrás: www.colorado.edu, Exercise And Natural Light Can Help Beat Winter Depression, CU Prof Says
Hozzászólás zárolva.