Mit tegyünk, ha sötétben is szeretnénk látni?
Az emberekben különböző hiedelmek élnek, hogy mi használ, és mi árt a szemnek. A szem nagymértékben képes kompenzálni, ha megerőltetjük azzal, hogy rossz világításnál olvasunk.
Ahhoz, hogy valaki sötétben is lásson, megfelelő A-vitamin ellátásra van szüksége. Az A-vitamin az alapanyaga a rhodopsin nevű festéknek, mely a szem hátsó részében, az ideghártyában található, és lehetővé teszi a sötétben való látást. A sárgarépa például kiváló A-vitamin forrás.
A szem arra való, hogy mindenféle körülmények között lássunk vele. Szerkezete, működése mindig a látást szolgálja, nem megfelelő fényben, nem megfelelő körülmények között is, vagyis maga a szem önmagában nem tud elfáradni.
A két szem egyszerű elektromos impulzusokon keresztül közvetíti a fényt és a fény által megvilágított képeket: leginkább az elektromos áramot szállító villanyvezetékhez hasonlíthatjuk.
Nem maga a szem, hanem a szem izomzata merülhet ki. Mindkét szemben három-három pár izom összehangolt munkájára van szükség ahhoz, hogy a térlátás létrejöhessen, az egyik szem izompárjának a másikéval azonos, de ellentétes mozgása teremti meg a két szem mozgását.
A szemen belül két fontos izom működik: a szivárványhártya (írisz), és a sugárizom. A szivárványhártya nagyságát szabályozza, és a fényképezőgép rekeszéhez hasonlóan a szembe jutó fény mennyiségét határozza meg. A sugárizom pedig, a szemlencse nagyságát és alakját szabályozza.
A szemlencse hajlítja megfelelő szögben a fénysugarat, és irányítja a képet pontosan az ideghártyára, mely aztán az agyba továbbítja. Amikor túl közel hajolunk ahhoz, amit nézünk, a sugárizomnak meglehetősen sokáig és erősen kell összehúzódnia, és ettől elfáradhat. Hasonlóképpen, ha rendkívül erős fényben dolgozunk, az írisz izmának össze kell húzódnia, hogy ne vakítsa el a fény, ami szintén az izom elfáradásához vezethet.
Mindig figyeljünk arra, hogy milyen világításban dolgozunk! Ne erőltessük a szemünket, vigyázzunk rá!
Hozzászólás zárolva.