Facebook hozzászólás
753

Most figyelj! Na, ez az igazi a blues!

Korunk popzenei műfajainak gyökerei a blues-hoz vezethetők vissza, ennek ellenére ez a 19. század­ban megszületett zenei forma és stílus Magyarországon kevés figyelmet kap, a rádióállomások a műfajt mellőzik. Sok tévhit kapcsolódik a blues fogalmához, mint pl. szomorúságot áraszt, „négerek” rabszolga zenéje, stb. ezért sokan idegenkednek tőle. A tévhitek eloszlatására, a blues lényegének, fejlődésének, értékeinek és szépségeinek megismertetésére született meg ez a könyv. Bemutatóját november 15-én, 17-kor tartják a budapesti Örkény István Könyvesboltban. 

Kovács József, a kötet szerzője így foglalta össze röviden a könyv tartalmát, a műfajt történetét, jelentőségét:

A könyv a blues fejlődési szakaszait mindig történelmi, gazdasági és kulturális környezetben mutatja be, az Afrikából behurcolt néger rabszolgák Amerikába érkezésétől kezdve egészen napjainkig, a hazai blues élet ismertetéséig.

A blues története, könyvborító, Kép: Kossuth Kiadó
Könyvborító, Kép: Kossuth Kiadó

Az 1920-as évek úgynevezett jazz-korszakában, a gazdasági fellendülés és az általános jólét évtizedében a blues korabeli dívái készítették az első blues lemezfelvételeket. Nyomukban vidéki country blues férfi előadók is bekerülhettek a stúdiókba, és lemezeket készítettek. A fekete sellak lemezeken megőrzött hangfelvételek közül sok dal blues-sztenderd lett, és a későbbi korok zenéjének alapjául szolgált. A társadalmi fejlődés következtében a blues bevonult a nagy­vá­ro­sokba, és a második világháború után újjászületve, a 40-es években megjelent a jump-, az 50-es évek­ben a rhythym and blues, amely napjainkban is érezhető, maradandó változásokat idézett elő a mainstream popzene világában. A blues egészen a 60-as évekig az afroamerikaiak zenéje volt, amelyről az amerikai fehérek többsége szinte semmilyen információval nem rendelkezett. A 60-as évek elején fiatal európai zenészek felkarolták a lázadás zenéjét jelentő műfajt és az un ”brit invázió” keretében angol beat és blues-rock zenekarok modernizálták, és új életre keltették a bluest. Vissza­vitték a műfajt szülőhazájába, a tengerentúlra, ahol éveken át uralták az amerikai slágerlistákat.

A könyv átfogó képet ad a blues fejlődésének különböző szakaszairól, stílusairól, ismerteti a legjelen­tő­sebb blues előadók életútját, legjobb lemezfelvételeit, és az olvasónak konk­rét dalokat is meg­hall­ga­tásra ajánl. A könyv középpontjában az alkotó ember, az énekesek és a zenészek állnak, muzsikájukon ke­resztül az olvasó felfedezheti a blues gazdag és szórakoztató világát. Mára a blues egyetemlegessé vált és kortól, nemtől, faji hovatartozástól függetlenül mindenki zenéje lett. ”A blues a gyökér, min­den más zene rajta a gyümölcs” mondta a blues egyik legendás alakja, Willie Dixon.

Magyar­országon a blues témakörében magyar nyelven eddig megjelent néhány könyv döntően kül­föl­­di szerzők tollából született, és a blues egy-egy részterületét érinti, de a blues eredetét, több mint 100 éves fejlődését átfogó jelleggel bemutató könyv nálunk még nem született. Hiánypótló mű született a blues tör­té­ne­té­nek ilyen jellegű bemutatásával, a könyv abszolút újdonság lesz a hazai piacon és a zenei életben egyaránt.

MÓRICZ, AZ ÚJSÁGÍRÓ
75 esztendeje hunyt el Móricz Zsigmond. Az író, az újságíró előtt tisztelgett Zagyvarékason a Móricz Zsigmond Irodalmi Társaság helyi tagozata. Mint újságíró, előadásomban az újságíróra emlékeztem Urbán László: Asszonyokkal nem lehet vitázni című, most megjelent kötetének segítségével. A szerkesztő Móricz a nagyközönség előtt soha nem ismert műveit szedte kötetbe. Mint kiderült, jó néhány írása ma is él, érvényessége semmit sem kopott az elmúlt évtizedekben.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!