Facebook hozzászólás
1 077

Hogyan teleltessük a muskátlit? – Megyeri Szabolcs tanácsai

A muskátlit sokan kedvelik. Hagyományosan az egyik legkedveltebb dísznövény, az ablakpárkány vagy a balkon tulajdonképpen elképzelhetetlen pár tő nélkül. A muskátlit színgazdagsága, egyszerű gondozhatósága, és hosszú virágzási ideje miatt kedveljük. Ám a muskátli szezonnak is vége szakad egyszer, mégpedig éppen most, az ősz derekán. Dönteniük kell a folytatásról: kidobjuk-e az elvirágzott töveket, vagy teleltetjük a növényeinket? Megyeri Szabolcs állandó kertészeti szakértőnk segít, hogy dűlőre jussunk.  

muskátli teleltetés
A muskátli teleltetése, bár olcsóbb, mint új töveket venni, nem kevés munkával jár (Fotó: depositphotos.com)

A hagyományos álló, vagy angol muskátlik hasonló időben és módon készíthetőek elő télire, mint a futó változat. Ugyanakkor ezeknél a fajoknál többféle eljárás is követhető. Így ne lepődjünk meg, ha az egyik ismerős egyféle, a másik pedig másféle módszert ajánl! A leggyakoribb teleltetési forma, ha a növényeket virágládástól, mindenestől bevisszük egy helyiségbe, amely legfeljebb 6-8 Celsius fokos, nem nyirkos vagy nem túl párás, és nem teljesen sötét. A növényen két héttel a teleltetés megkezdése előtt kell hajtásritkítást végezni. Így a sebfelületek még be tudnak száradni, a növény regenerálódik, és nem gombásodik be.

A másik módszer, ha a töveket friss földbe rakva, egy ládába összeültetve, gyökeret-lombozatot erősen visszametszve, homokba vermelve helyezzük el hűvös, de világos helyen. Ebben az esetben kicsi az esély a kiszáradásra és gombásodásra, öntözni pedig egyáltalán nem kell.

Egy harmadik, szintén sokak által kedvelt eljárás, amikor a növényeket kiemeljük a ládából. A gyökereket teljesen megtisztítjuk a földtől. A csupasz töveket újságpapírba csomagoljuk és a gyökérnyaknál összekötözve rakjuk el. A párás-nyirkos helyet ilyenkor is kerülni szükséges.

Akármelyik módszert követjük, sose felejtsük el, hogy teleltetni csak egészséges, ép példányokat szabad. A beteg töveket, ha van még rá idő, próbáljuk meggyógyítani, de arra figyeljünk, hogy beteg tő ne kerüljön a teleltetett állományba, az ugyanis fertőzési láncot indíthat el!

Ezt is olvasd el:

https://eletforma.hu/elet-mod/kintrol-be-igy-koltoztesd-a-novenyeidet-megyeri-szabolcs-szerint/

https://eletforma.hu/elet-mod/oszi-teendok-a-kertben-megyeri-szabolcstol/





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!