Facebook hozzászólás
212

Múzeumok Éjszakája a Pollák Mihály téren

Ugye kíváncsi arra, hogy elődeink milyen készülékek segítségével tájékozódhattak a világ eseményeiről, a II. világháborúról és 1956-ról? Felismerné Ön az egykori tévéhíradó főcímében látható kamerát? Mindezekre a kérdésekre választ kaphat, ha június 24-én, pénteken ellátogat a VIII. kerületi Pollack Mihály térre, ahol megnyílik az ország első és egyetlen, tematikusan berendezett, a rádiózás és televíziózás történetét bemutató múzeuma.

A kiállításon megelevenedik a magyarországi rádiós és televíziós műsorszolgáltatás kezdete, és a zűrzavaros huszadik század, amely a széleskörű kommunikáció térhódításának a százada is volt, és ahol óriási szerep jutott a rádiózásnak és a televíziózásnak. A bemutatott elektromos és mechanikus gramofonok, lemezjátszók, szalagos magnók és más készülékek az 1900-as évektől napjainkig nyújtanak áttekintést a rádiózás és televíziózás műszaki világáról.

A gyűjteményben található Orion, Videoton, Terta, RÁVA, Philips, Telefunken, Siemens, Fővárosi Finommechanikai Vállalat, BRG, Standard, Radiola, Eumig, Elprom, EAW, RFT, Grundig, EKA és Orion-EMG készülékek látványa és hangja kiválóan reprezentálja a kort, amelyben gyártották és felhasználták őket. Korabeli bútorokkal és berendezésekkel időutazást tehetünk a hatvanas és nyolcvanas évek világát idéző rádió- és televízió-stúdiókba. Egy monitoron látható például az első emberi arc, amely 1953-ban a magyar éterben megjelent, és az a gép, amely 56 évvel ezelőtt közvetítette a kísérleti műsort. A múltidézést a múzeumban meghallgatható archív felvételek és sajtódokumentumok teszik teljessé.

A Rádió- és Televíziótörténeti Múzeumban külön sarkot kap az MTI is: itt egy nagyérzékenységű, szekrénybe szerelhető rádióvevő berendezés, egy lyukszalagos távíró, egy mahagónifából és rézből készült, stilizált Morse-jeladó és egy öreg telexgép lesz látható. A háttérfalon a hírügynökség történelmi fotói, valamint szakmai díjai idézik fel a Magyar Távirati Iroda százharminc éves múltját.
A látogatók a Duna Televízió történetével is megismerkedhetnek: megtudhatják, hogyan jött létre és vált a határon túli magyarság legfontosabb tájékozódási csatornájává a közszolgálati adó. A nézők elismerésének kézzelfogható bizonyítéka a Múzeumban látható három Hot Bird Közönségdíj, de ugyanitt megtaláljuk a közel két évtizedes múlttal rendelkező Nemzet Televíziója számos szakmai elismerését is.
A Rádió- és Televíziótörténeti Múzeum megnyitóján, 17.30-kor Dr. Böröcz István, az újjáalakult közmédia-rendszer vezérigazgatójának beszéde hangzik majd el. Díszmeghívottunk lesz Dr. Kocsis Máté VIII. kerületi polgármester, de a látogatók találkozhatnak a magyar médiatörténet legendás nagy alakjaival, valamint az ifjú generáció képviselőivel is, hiszen itt lesz Kertész Zsuzsa, Gaskó Balázs (MTV), Hanák Gábor, Morvai Noémi (Duna TV), valamint Dr. Bőzsőny Ferenc és P. Debrenti Piroska (Magyar Rádió).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!