Nagyon nehéz felismerni a tüneteket, ezért nagyon figyelj!
A világon mintegy félmilliárd ember szenved krónikus hepatitis B vagy C fertőzésben, Magyarországon pedig a vezető halálozási okok között említik a krónikus májbetegséget.
Magyarországon évente 6-8 ezerember hal meg májzsugorban, mely döntően a hepatitis fertőzések valamint az alkoholos májkárosodás következménye. A vírusfertőzés tüneteit általában nehéz felismerni. Enyhe sárgaság, fáradékonyság, gyengeség, bőrviszketés, esetleg a máj megnagyobbodása utalhat erre a májbetegségre.
A hepatitis C-vírusfertőzés okozta krónikus májgyulladásban szenvedők többsége nem is sejti, hogy hordozza a vírust. A betegség sokszor tünetmentes, kezelés nélkül lassan, évtizedek alatt súlyosbodik. A vírus a véráramba kerülve okozhat fertőzést. A világon jelenleg 200 millióra tehető a krónikus hepatitis C vírus által fertőzöttek száma.
A máj sejtjeinek és kötőszövetének rendszere majdnem mindig egyszerre betegszik meg. A betegség eredetének tisztázása nemcsak a megelőzés miatt jelentős, hanem fontos a folyamat kimenetelének szempontjából is, mert bizonyos kórokok (például a fertőző májgyulladás B és C vírusa) heveny és idült betegséget egyaránt előidézhetnek.
Leggyakoribb tünetei: fáradékonyság, májnagyobbodás, sárgaság.
Májnagyobbodás (hepatomegalia)
A vizsgálat során gyakran észlelhető klinikai tünetek nélkül is fennállható májmegnagyobbodás. Átlagos felépítésű egyénben a májszél nem haladja meg a jobb bordaívet. Ha azonban a máj mintegy másfél harántujjal túlér a bordaíven, májnagyobbodásról beszélünk.
Sárgaság
A sárgaságot többféle módon osztályozhatjuk. A régebbi felosztás szerint megkülönböztetünk 1. fokozott vörösvérsejt pusztulásból származó, 2. máj eredetű és 3. elzáródásos sárgaságot.
A sárgaság legfontosabb okai közé tartoznak a májbetegségek, az epeúti elzáródás, a kifejezett mértékű vörösvérsejt-pusztulás, továbbá a bilirubin-anyagcserének veleszületett vagy gyógyszer okozta zavarai. Az állandó jellegű vagy visszatérően jelentkező sárgaság hosszú távú prognózisa csak a kórok biztos ismerete esetén ítélhető meg.
Hozzászólás zárolva.