Facebook hozzászólás
244

Hogyan védjük magunkat a káros sugaraktól?

Napozni csak okosan, fokozatosan

Rengeteget olvashatunk arról, hogy milyen káros és veszélyes az UV-sugárzás, pláne akkor, ha védelem nélkül állunk neki napozni, De vajon tényleg csak ezek a sugarak a hibásak abban, ha leégünk?

Ismét beköszöntött a kánikula, a hőmérő higanyszála is egyre magasabbra kúszik. A nagy meleget a legtöbben a vízparton próbálják elviselni, ám gyakran bőrük sínyli meg a felelőtlen napozást. Hajlamosak vagyunk ugyanis elfeledkezni a megfelelő fényvédelemről, holott egyre többet halljuk, hogy az UV-sugárzás már tíz perc alatt megégetheti bőrünket. Na de mit tehetünk a leégés ellen? Megpróbáljuk összefoglalni.

Fokozatosan kezdjünk neki!

Na igen, a legtöbb esetben ott hibázunk, hogy fogjuk magunkat és kifekszünk a napra. Merthogy végre szabadságon vagyunk, ideje feltöltekezni, a D-vitamin is kell és hát hogy is nézne ki, ha holt fehéren mennénk vissza a munkahelyre. Ilyen esetekben garantált a leégés. Hiszen gyakran előfordul, hogy egy évvel ezelőtt voltunk utoljára napozni, s ha rögtön a vakáció első napján akarjuk behozni a kimaradást, akkor többet ártunk, mint használunk magunknak. Vagyis a megoldás, az, hogy fokozatosan növeljük a napon töltött időt. Kezdetnek megteszi a napi 20 perc is, s ezt aztán naponta 5-10 perccel emelhetjük. Jó hír, hogy árnyékban is tudunk barnulni.

Külső segítség, de milyen?

Nyáron másról sem hallunk, mint a fényvédők fontosságáról és a faktorok erősségéről. De az utóbbi időben egyre több az olyan tudományos kutatás, mely megkérdőjelezi a napvédők alkotóelemeit, a legtöbb készítmény ugyanis rengeteg szintetikus kemikáliát tartalmaz. Vagyis egyáltalán nem mindegy, hogy mit kenünk magunkra. Érdemes alaposan megnézni a termékek összetevőit, és nem árt kerülni a következőket: Para-amino-benzoesav (PABA), beleértve az oktil-dimetil PABA-t is, Benzofenonok, különösen a benzofenon-3, Cinnamátok, főként az oktil-metoxi-cinamát (OMC), Homoszalátok, 4-metilbenzilidén-kámfor (4-MBC).

napozás
(Fotó: Depositphotos)
Akkor mit válasszunk?

A drogériákban és a webáruházakban megvásárolható fényvédőket két nagy csoportra oszthatjuk: fizikai és kémiai fényvédőkre. Míg előbbiek körébe tartoznak a natúr alapanyagokból, cinkoxidot vagy titániumdioxidot tartalmazó készítmények, addig az utóbbiak esetében káros kőolaj és PEG-származékok is megtalálhatók. Törekedjünk a természetes hatóanyagokat tartalmazó fényvédők használatára, hiszen ezek azonnal visszaverik a fényt. Jó megoldást nyújtanak a vegán készítmények, a természetes összetevőket tartalmazó naptejek. A kókuszolaj például természetes antioxidánsokban gazadag, így segíti a bőrt az UV-sugarakhoz való alkalmazkodásban. A cink is jó napvédőszer. A cinket természetes olajokkal keverve saját napvédőt készíthetünk. Az olajok csak lassan szívódnak fel a bőrbe, miközben az ásványi anyag (cink) a bőr felszínén marad és fizikai gátként viselkedik a nap ellenében.

Fizikai napfényvédők

Ezek a legjobbak és semmilyen mellékhatásuk sincs. Hogy mire is gondolunk pontosan? Többek között a megfelelő ruházatra. Szalmakalap, napszemüveg, egy könnyű nyári ing megfelelő védelmet nyújthat a nap ellen. Nem is beszélve az árnyékos helyek kínálta lehetőségekről. Jó ötlet a belső védelmünket is erősíteni, antioxidánsokban gazdag táplálék fogyasztásával, ilyenek például a most termő bogyós gyümölcsök is. Omega3 zsírsavak és D-vitamin folyamatos fogyasztása is sokat segíthet, s persze ne feledkezzünk meg a napi folyadékmennyiségről sem, mely nem csak a nagy meleg miatt szükséges, hanem azért is mert fokozza anyagcserénket, így biztosítva megfelelő védelmet szervezetünk számára.

Még több cikk a napozásról:

Adunk 5 tippet az egészséges napozáshoz
Lássunk tisztán napszemüveg-ügyben





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!