Ne akard megváltoztatni, csak „neveld át”!
Egészségtelenül táplálkozik, szanaszét hagyja a holmiját, mindig csak magára gondol. És még sorolhatnánk, hogy jobb esetben mi minden bosszant minket, rosszabb helyzetben pedig milyen tulajdonságai okoznak növekvő gondot köztünk.
Néhány hasznos módszer az üzenet továbbítására a párunknak:
Amikor úgy érezzük, nem beszél hozzánk, nem avat be a bizalmas dolgaiba…
Jó tanács: Ne támadjunk rá, miszerint "beszélnünk kell"!
Mondjuk inkább szelíden: "Mikor tudnád szabaddá tenni magad, hogy megbeszéljünk valamit?"
A pszichológus véleménye: A beszélgetés során pontos kérdéseket tegyünk fel, és tartsuk tiszteletben azt is, ha a társunk egy darabig hallgat. Kulcs lehet még az eredményes párbeszédhez, ha nyugodt pillanatot választunk ki hozzá – amikor gyötrő gondok nem nyomasztanak egyikünket sem. El kell azt is fogadni, ha a párunk nehezen beszél az érzelmeiről. De ha egyszer nekifog, ne szakítsuk félbe, és főleg ne beszéljünk helyette. Optimális esetben hallgassuk végig "aktívan", szúrjunk közbe megértő megjegyzéseket.
Ha túl sokat nézegeti a másik nem képviselőit…
Jó tanács: Ne háborodjunk fel azonnal!
Helyesebb, ha megkérjük nyugodt hangnemben: "légy egy kicsit tartózkodóbb, ha veled vagyok"
A pszichológus véleménye: nincs szükség mindebből mélyreható következtetéseket levonni. Ha úgy adódik, könnyen megragadja a férfi tekintetét egy ragyogó nő, vagy a nőét egy jóképű, magas férfi megjelenése. És nem lenne helyes elvenni egyikőjüktől sem azt a szabadságot, hogy olykor egy kicsit "nézelődjenek". Persze, nem feltétlenül a másik jelenlétében… Ugyanakkor a bizalom a párkapcsolat egyik tartópillére, és mindenki maga dönti el, mit néz el a másiknak, és mit nem.
Amikor vállalhatna nagyobb részt az otthoni vagy közös teendők elvégzéséből…
Jó tanács: Ne dühöngjünk: "Micsoda szörnyű rendetlenség van már megint a lakásban!".
Inkább így fejezzük ki óhajunkat: "Ha van időd, nem tennél egy kis rendet?".
A pszichológus véleménye: mindkét félnek jobban tiszteletben kellene tartania a másik igényeit. Ha például egyikük elvárása, hogy a társa ne hagyja szanaszét a piszkos ruháját, vagy tegyen rendet maga után a konyhában, az igenis vegye figyelembe ezt az igényt. Ugyanakkor a rendszerető fél se tegyen örökösen csípős megjegyzéseket, szemrehányásokat, mert lehet, hogy az ő vonatkozásában viszont másféle igények mutatkoznak meg. Ha azonban tartósan nyugtalanít minket a párunk egy rossz szokása, és nem reagál észrevételeinkre sem, érdemes a problémára "áthidaló" megoldást találni. Például köthetünk vele egyezséget úgy, hogy ne legyen az a benyomása: ráerőltetjük akaratunkat. Ajánljunk fel "igazságos" munkamegosztást, ez esetben például azt, hogy ha rendet tesz, mi egy másfajta (komolyabb) munkát elvégzünk helyette. A férfi partner emellett jobban szeret segíteni "házon kívül" – így ajánlható neki a bevásárlás, javítgatás a hétvégi házban, ruha elhozatala a tisztítóból stb.
Ha az intim együttlétkor csak arra gondol, hogy neki jó legyen…
Hozzászólás zárolva.