Ne üsd a gyereked, nem tehet rólad!
Ahogy az asszony, úgy a gyerek is csak verve jó? Még ma is „divat” a testi fenyítés? Sok gyerek hallgat róla, nehéz kideríteni, mi is történik otthon! Talán ez a nevelésed kudarca…
Szorongás, a szobatisztaság hiánya, szomatikus tünetek (fejfájás, szédülés), súlyos önértékelési zavarok, agressziós dühkitörések. Ez történhet egy olyan gyermekkel, akit szóban vagy tettlegesen bántalmaznak hosszú időn át szülei. Azok a szülők, akik kívülről egy mintaszerű család képét mutatják, és szigorúan védik is ezt a látszatot.
Szóbeli bántalmazás
Vannak szülők, akik sértő, lekicsinylő néha megalázó kifejezésekkel illetik gyermekük külsejét, emberi értékeit és képességeit.
Mások gúnyos megjegyzésekkel "viccelődnek", állandó tréfa tárgyává teszik őket, és szemükre vetik, hogy nem értik a "tréfát".
Pedig a gyermekek bizonyos életkorig valóban szó szerint értenek mindent. Így pl. ha azzal "ijesztgetik", hogy otthagyják valahol.
Súlyos következményei lehetnek annak is, ha a szülő bántalmazással fenyegeti, félelemben tartja.
Testi erőszak
Évszázadokon át a gyermek a szülő tulajdonaként élt, szinte bármit megtehettek vele. Térdeltetés, nadrágszíj vagy méterrúd és favonalzós körmös volt a nevelés eszköze a régi magyar családban és az iskolában. Sokan ma is úgy vélik, a szülőnek kötelessége a testi fenyítést nevelési célzattal alkalmazni.
Az erőszak sokszor a szülő feszültségének (magánéleti kríziseinek) levezetésére szolgál, és a legvédtelenebb célpontot, a gyermeket találja meg.
Máskor a szülő nem tud mit kezdeni a gyerek viselkedésével, ami teljesen felbőszíti, és tehetetlennek érzi magát. Ezért emel kezet a rá.
A szülő cselekedetét azzal magyarázza, hogy így akarja a keményebb életre nevelni gyermekét. Esetleg mentegetőzni próbál, hogy sok nehézsége van, ezért bántalmazza.
A megfélemlített gyerek állandó rettegésben, és készenlétben él. Ez az állapot súlyosan kihat későbbi életére, párkapcsolataira.
Közben kialakul benne az "én tehetek róla" érzése, hiszen bizonyára azért verik, mert rossz.
Sajnos a bántalmazó szülők többségét magát is bántalmazták családjában, sok közülük gyógyszer vagy alkohol befolyása alatt áll, illetve súlyos érzelmi zavarral küszködik.
Ne feledjük: a másik szülő is csendes tettestárs, ha bénultsága, félelmei vagy egyéb okok miatt nem védi meg gyermekét.
Hozzászólás zárolva.