DEMENCIA
Nehéz döntések előtt áll a gondozó is
Mindenkinek mást jelent a jó életminőség. Van, akinek egy naplemente szépségét, másnak egy ünnepnapot a családdal, istentiszteletet a templomban vagy zsinagógában, egy játszma bridge-et, zenehallgatást, vagy keresztrejtvényfejtést…
Az embereknél más és más faktorok befolyásolhatják az életminőséget.
- Fizikális és mentális egészség
- A gondolkodás és a döntés képessége
- Közösséghez tartozás, társas kapcsolatok
- Vallási meggyőződések, spiritualitás
- Kulturális értékek
- Életmód, életkörülmények
- Anyagi biztonság
Mindenkinek, aki alzheimeres, illetve demens beteg életében vállal szerepet, meg kell értenie, hogy a képességek elvesztése ellenére a beteg egy ideig továbbra is tud élvezni bizonyos dolgokat, és lehet sikerélménye.
Demens betegek befolyása saját életminőségükre
A kór előrehaladtával a beteg olyan képességeket is elveszít, amelyek fontosak az életminőség szempontjából. Sokan félnek attól, hogy a demencia diagnózisával egy időben azonnal elveszítik a minőségi élet lehetőségét. Az Alzheimer-kór azonban sokáig lehetővé teszi az olyan érzelmek megélését, mint például a harag, a félelem, az öröm, a szeretet, vagy a szomorúság.
Enyhe és középsúlyos tünetek mellett a beteg valószínűleg még tisztában van azzal, hogy mitől lesz jobb a közérzete, mi okoz számára örömet. Szeretné, ha segítenék abban, hogy hogyan alkalmazkodjon változó képességeihez, és hogy hogyan találja meg a legmegfelelőbb elfoglaltságot. Finoman a tudtára kell adni, hogy amikor már képtelen lesz döntéseket hozni, a gondviselőjének, családtagjának, orvosának kell döntenie helyette, ezért fontos, hogy beszélgessen velük, és a tudtukra adja, hogy a továbbiakban mit és hogyan szeretne.
Hozzátartozóknak és gondviselőknek
Mások életminőségének meghatározása: Nem mindig egyszerű, de igen fontos kideríteni, hogy mások számára mit jelent a jó életminőség. Ne akarjuk másra vetíteni a saját értékrendünket és elképzeléseinket. A demens beteg képességei és érdeklődése idővel változáson mennek keresztül. Ennek ellenére meg kell próbálnunk – különösen a betegség romlásával – a lehető legjobb életminőséget biztosítani a számára. A beteg képességeinek és érdeklődésének a megismerése, valamint saját élettapasztalataink segítenek az életminőség javításában.
A gondoskodás hatásai: Sok gondozó sikerélményként és fejlődésként éli meg azt, hogy gondoskodik valakiről. Problémát okozhat azonban a saját igények és a beteg igényei közötti egyensúly megtalálása. A betegellátással járó feladatok és a felelősségérzés pozitív és negatív hatást is gyakorolhatnak a hozzátartozók és a gondviselő életére.
Hozzászólás zárolva.