DEMENCIA
Nehéz döntések előtt áll a gondozó is
Mindenkinek mást jelent a jó életminőség. Van, akinek egy naplemente szépségét, másnak egy ünnepnapot a családdal, istentiszteletet a templomban vagy zsinagógában, egy játszma bridge-et, zenehallgatást, vagy keresztrejtvényfejtést…
Hogyan javíthatjuk a gondozó életminőségét?
Fontoljuk meg a következő javaslatokat:
- Tudjunk minél többet az Alzheimer-kórról és a demencia egyéb típusairól. Közeli barátainkkal beszélgessünk saját igényeinkről és a beteg igényeiről, valamint azokról az esetekről, amikor ez a kettő ellentétes egymással.
- Keressünk segítséget csoportokban, vagy egyénileg.
- Tartsunk rendszeresen szünetet a betegellátásban: néhány óránként, néhány naponta, vagy néhány hetente. Keressünk olyan elfoglaltságokat, amelyek segítenek elszakadni a betegellátással járó kötelezettségektől és feladatoktól.
- Vegyük észre, ha stresszelünk, és keressünk a stressz megszüntetésére megoldást.
- Könyveljük el sikerélményként a betegellátást.
- Tanuljunk meg segítséget kérni és elfogadni.
- Mondjuk meg a háziorvosunknak, hogy demens beteget látunk el, és kérjük, hogy ezért a mi egészségi állapotunkat rendszeresen ellenőrizze.
- Figyeljük meg saját érzéseinket és azt, hogy hogyan reagálunk a stresszre. Saját igényeinket is tartsuk szem előtt.
- Készüljünk fel a változásokra és arra, hogy nehéz döntéseket kell meghoznunk.
- Az embernek szüksége van társas kapcsolatokra és intimitásra. Amennyire lehet, tartsuk a kapcsolatot családunkkal, barátainkkal.
- Határozzuk meg a magunk számára a beteggondozás negatív és pozitív aspektusait. Törekedjünk arra, hogy növeljük a pozitívumok számát.
Zárásként
A beteggondozás során fontos szerepe van az életminőségnek. Lényeges, hogy a gondozó odafigyeljen a beteg igényeire, kívánságaira és meggyőződéseire. A beteg jó közérzete legyen az ellátás elsődleges célja. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy a gondozó jóléte éppen olyan fontos, mint az alzheimeres betegé. Konfliktus esetén a kommunikáció, a tudás, az önismeret, a támogatás és a megértés segítheti a gondozót a megoldásban, így nem válik maga is a kór áldozatává.
(Forrás: felejtek.hu)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Mit tegyünk, ha szerettünknél demenciát gyanítunk?
Hozzászólás zárolva.