Facebook hozzászólás
256

Nem bírod az utazást? Ezekre figyelj!

Van, akinek nem jelent problémát egy hosszabb utazás, mások viszont rémálomként élik meg. Az utóbbiak utazási betegségben szenvednek, ami bár teljesen nem orvosolható, de a kellemetlenségei enyhíthetők. Néhány ötlettel segítünk a szenvedőknek!

Sokan választanak távoli országokat úti célként, ilyenkor a többórás utazás kisebb-nagyobb rosszulléteken kívül akár komolyabb problémát is okozhat.  Milyen veszélyek fenyegetnek az utazás alatt?

Sokan a hajón se bírják rosszullét nélkül – Kép: Pixabay

Az utazási betegség (kinetózis) olyan tünetcsoportot jelöl, amely az egyensúly-érzékelés zavara miatt alakul ki. A tünetei:
● szédülés,
● hányinger,
● hányás,
● sápadtság.

Az, hogy az utazási betegség tünetei milyen erős ingerek hatására jelentkeznek, egyénenként változik. A betegségre leginkább a 2–12 év közötti gyerekek hajlamosak. Fiatal felnőtt kortól az előfordulás gyakorisága csökken, 50 éves kor fölött pedig csak igen ritkán fordul elő. A felnőttkorúak közül a nők gyakrabban érintettek, mint a férfiak. A menstruáció napjaiban és terhesség során pedig hamarabb jelentkeznek az utazási betegség tünetei, mint egyébként.

Aki hajlamos az utazási betegségre, a legjobb, ha már indulás előtt megteszi a szükséges óvintézkedéseket. Így enyhülhetnek, vagy akár el is tűnhetnek a tünetek. Mindenesetre figyeljünk arra, mit eszünk, iszunk. Utazás előtt válasszunk könnyű ételeket, ne igyunk alkoholt, és kerüljük a koffeintartalmú italok fogyasztását!

Buszon, vonaton, villamoson lehetőleg a menetiránnyal szemben üljünk, a legjobb az ablak melletti ülés. Autóbuszon, ha lehet, az első sorban üljünk, míg autóban a sofőr melletti ülésen célszerű utazni. Buszon a középső ülések valamelyike is jó választás lehet, itt a legkevésbé rázós az utazás.

Az utazási hányinger megelőzését szolgáló gyógyszerek normál esetben akkor a leghatékonyabbak, ha indulás előtt 30–60 perccel vesszük be azokat. Az egyes gyógyszerek pontos alkalmazása érdekében olvassuk el a betegtájékoztatót! (Forrás: WEBbeteg)

Erre figyeljenek a cukorbetegek utazáskor
A nyaralás alatt sem feledkezhetünk el a cukorbetegségről; de minél inkább odafigyelünk, annál felszabadultabban élvezhetjük a pihenést.Érdemes indulás előtt konzultálni a kezelőorvossal a nyaralás előtti teendőkről, a nélkülözhetetlen gyógyszereket, vércukormérőt, tesztcsíkokat pedig többször is ellenőrizni a csomagban.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!