Facebook hozzászólás
975

Időszakos böjtölés: ez most az egyik legnépszerűbb diéta

Nem fogyókúra, mégis fogyhatunk tőle

A böjtnek számos pozitív élettani hatása van, szakszerűen végezve az egész testet megújítja, a sejteket regenerálja, a szervezetünkben elindult esetleges rossz folyamatokat képes kikapcsolni. A kúraszerű böjt mellett ezt a sok fantasztikus hatást a mindennapi táplálkozásunkkal is elérhetjük az időszakos böjtöléssel, mely kalóriamegvonással párosítva elősegítheti a fogyást is.

Milyen időszakos böjtöt válasszunk?
Alapvetően három időszakos böjt típus ajánlható nyugodt szívvel, ezek közül mindenki azt válassza ki, amit úgy érez, hogy szívesen végezne. Az 5:2-es módszernél két, nem egymást követő napon 500 kalóriára csökkentjük a napi energiabevitelt, a többi napon normálisan kell étkezni. Ezzel a módszerrel 12 hét alatt átlagosan 5 kilót fogyhatunk, az izomszövet érintettsége és különösebb erőfeszítés nélkül. Mozgással ráadásul ez az eredmény még növelhető is” – emeli ki Dr. Bajnok Éva.

  • A 16:8-as módszer
    A 16:8-as módszer szintén mindenkinek javasolható, és a hétköznapokba talán ez a legegyszerűbben beillezthető. Ennek a módszernek a lényege, hogy 16 órán keresztül nincs kalóriabevitel egyáltalán. Értelemszerűen érdemes ezt úgy időzíteni, hogy ebbe az időszakba az alvás is beleessen. Ez a cirkadián ritmus miatt is jó. Ha éjszaka böjtölünk, az anyagcserénk amúgy is lassú, sem fizikai sem mentális terhelésnek nem vagyunk kitéve. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy fogyás csak akkor következik be, ha a 8 órás időablakban csökkentjük a kalóriabevitelünket is” – ismerteti Dr. Farkas Kitti.
  • Az 5:2-es módszer
    Az 5:2-es módszernek az intenzívebb verziója az úgynevezett alternáló diéta. A módszer lényege, hogy a megvonási és a visszatáplálási periódusokat 24 órás egységenként váltogatja a fogyni vágyó – fejti ki Dr. Bajnok Éva. – Ennél a módszernél az egyik napon a szokásos energiamennyiséget kell bevinni, azonban minden második napra, az 5:2-es módszerhez hasonlóan, csupán 500 kalóriával kell tervezni.”
    Mindegyik böjtvariáció esetén a böjti napokat vagy periódust válasszuk meg úgy, hogy napi teendőinket a lehető legkevésbé befolyásolja. Tehát a táplálkozási szünet ne pont edzésnapra, nagyobb szellemi megmérettetésre vagy ünnepnapra essen. Ha a családdal történő közös vacsora fontos számunkra, akkor inkább 12-20 óra közöttre tegyük az étkezési periódust, ha reggeli nélkül nem bírjuk, válasszuk a 8-16 óra közötti étkezést. Legalább napi 2-3 liter kalóriamentes folyadékot vigyünk be a böjti időszakban, és rosszullét esetén kis mennyiségű hígított zöldséglé, zöldségleves fogyasztása, pihenés ajánlott.

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!