Nem illik nyalakodni az utcán…!
Egyre nagyobb a kereslet az illemtankönyvek iránt. Egy felmérés szerint az emberek 53%-a nagy hangsúlyt fektet az udvariasságra. Sőt, a 29 év alattiak 90%-a ragaszkodik az illemszabályokhoz. Az okok kézenfekvők: nő a konkurencia nyomása.
Két azonos képesítésű pályázó közül a jobb modorú kapja meg az állást. És az egyre bizonytalanabbá váló időkben és multikulturális társaságoknál nyilvánvalóan nagy igény mutatkozik a megszokott rituálék általi biztonságra. Az alábbiakban a munkával, magánélettel és éttermi viselkedéssel kapcsolatos aktuális illemszabályokat idézzük fel.
Munka
A bemutatkozó beszélgetés két alapvető meghatározója a pontosság és a megfelelő öltözék. Kirívó vagy szélsőségesen egyedi megjelenés csak a kreatív foglalkozásoknál lehetséges, sőt elvárt (pl. divat- és reklámszakma). A jelige egyébként így szól: a cég szokásaihoz mért tartózkodó elegancia.
Az üdvözlés eléggé bonyolult. A beosztottnak kell elsőként köszöntenie főnökét, de a hierarchiában magasabban álló joga eldönteni, kézfogással akar-e köszönni vagy nem. Ennél azonban érvényes: „Hölgyek elsőként!” Mindenesetre a főnököt a titkárnő előtt illik üdvözölni. Akár férfi, akár nő, itt a munkahelyi hierarchia számít. A tegeződés felajánlása a hierarchiában magasabban álló kiváltsága. A felajánlás azonban udvariasan visszautasítható.
Magánélet
Mint ahogy a munkahelyen, a magánéletben sem túl egyszerű az üdvözlés. Nyugodtan üdvözölje az idegeneket is (vonaton, váróteremben, liftben). Egyetlen köszönést se hagyjon viszonzatlanul. Fontos, hogy ön köszönjön először, ha belép valahova, vagy odamegy egy csoporthoz. Helyzettől függően a kézfogás is helyénvaló.
Bemutatáskor előbb a férfi nevét mondja, majd a hölgyét; az idősebb előtt a fiatalabbét; a külföldi előtt a belföldiét. Ma már a nő egyedül is bemutatkozhat, régebben ezt a kísérőjének kellett megtennie. Az idősebbnek van joga eldönteni, hogy a fiatalabbal tegeződni akar-e. Egy csoporton vagy egy generáción belül mindegy, hogy a nő vagy a férfi kéri-e a tegeződést. Fogadja el viszont, ha valaki nem akar tegeződni.
Beszélgetés közben lehetőleg ne fordítson hátat, vagy ne szorítsa sarokba beszélgetőpartnerét.
Ne tartson monológot.
Hozzászólás zárolva.