Facebook hozzászólás
238

Nemcsak a nátha okozhatja!

Az őszi-téli hónapokban gyakori panasz az arc egyik, vagy mindkét oldalán jelentkező fájdalommal járó arcüreggyulladás. Kiváltó oka az esetek többségében valamilyen felső-légúti fertőzés, ám visszatérő panaszok esetén érdemes felderíteni a krónikus arcüreggyulladás egyéb lehetséges okait – például orrsövényferdülés, orrpolip, allergia, fogászati probléma – is.

Az orrmelléküregek elhelyezkedése
Az arccsontokban lévő, nyálkahártyával fedett üregek egyfajta rezonancia-, vagy más néven rezgésterek, a hangszín kialakításában is szerepük van. Négyféle orrmelléküreget különböztetünk meg: három párost és egy páratlant. Az arcüregek, az orr két oldalán, a szemek közötti területen a rostasejtek, a homloküregek és felettük a páratlan iküreg.

Gyógyszerek a náthához, Kép: wikimedia
Kép: wikimedia

A fájdalom helye sokat elárul
Az orrmelléküreg-gyulladásokra egyaránt jellemző az érintett területen jelentkező fájdalom, nyomásérzékenység, orrfolyás, orrdugulás, gyerekeknél gyakran jelentkezik egyidejűleg kötőhártya-gyulladás is – sorolja a betegség jellegzetes tüneteit dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A köznapi nyelvben arcüreggyulladásként ismert betegség az arc, szemek alatti részének fájdalmával jár, mely gyakran a fogsorba is kisugárzik. Homloküreg gyulladás esetén a homlok mellső fala, illetve a szemüreg teteje fájdalmas. Rostasejt gyulladása az orrgyök és a szemzugok területén, az iküreg gyulladása pedig a koponya középpontján és a fejtetőn okozhat fájdalmat.

Náthától az arcüreggyulladásig
Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy mivel az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ezért a felső légúti gyulladásokat – nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás – gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Ha a felsorolt betegségek következtében kialakult gyulladás miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, a melléküreget kibélelő nyálkahártya megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik. A váladék ezáltal nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el. A melléküregben fokozatosan genny keletkezik, majd a feszülés miatt fájdalom jelentkezik. Az akut arcüreggyulladás során nyálkahártya lohasztó orrcseppekkel fontos a légutak szabaddá tétele, a felgyülemlett váladék csak így tud kiürülni. Kiegészítésként adható fájdalomcsillapító, lázcsillapító, nyákoldó, szükség estén antibiotikum. Segíthet a rendszeres sóoldatos orröblítés is.

A visszatérő arcüreggyulladás okai
Ha az arcüreggyulladás időről-időre kiújul, akkor a fertőzések mellett más lehetséges kiváltó tényezőket is figyelembe kell venni. Endoszkópos betekintéssel, valamint melléküreg CT vizsgálattal képet kaphatunk közvetve az orrmelléküregek állapotáról. A vizsgálatok segíthetnek felderíteni, hogy van-e például orrsövényferdülés, amely a gátolt orrlégzés miatt szintén szerepet játszhat a betegség ismételt megjelenésében. A nyálkahártya krónikus duzzanatát okozhatja például egy fel nem ismert légúti allergia, melynek kezelése nélkül az arcüreggyulladást sem tudjuk végleg megszüntetni. Gyakori panasz az orrpolip, amely bizonyos esetekben műtéttel is kezelendő. A polip egy olyan akadályt képez az orrban, ami szintén gátolja a szabad légáramlást, beszűkíti a középső orrjáratot, ezáltal növeli a betegség megjelenésének kockázatát. Előfordulhat, hogy fogászati probléma, a foggyökerek krónikus gyulladásának szövődményeként jelentkezik a visszatérő arcüreggyulladás.

A betegség tehát sok esetben csak tünet, valamilyen mögöttes probléma, gyulladás következménye. Feleslegesen szedett gyógyszerek, orrcseppek és a betegséggel járó rossz közérzet, fájdalom helyett, visszatérő panaszok esetén mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti kivizsgálás! (Forrás: fulorrgegekozpont.hu)

Már azt is megírtuk, mi a teendő az őszi fülkürthuruttal?

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!