Nincs baj Nagyi, ne dőlj be nekik
Új bűnmegelőzési módszerrel, az idősek felvilágosításával csökkenti az unokázós, trükkös csalások számát a rendőrség – hangzott el a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak a belvárosi nyugdíjasklubban tartott rendezvényén pénteken.
Sok elkövető azt használja ki, hogy az idősek általában is segítőkészek, kiváltképp akkor, ha a hozzátartozóikról van szó – mondta Terdik Tamás rendőr ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese a belvárosi nyugdíjasklubban tartott rendezvényén pénteken.
Az „unokázós” módszer lényege, hogy a késő esti, éjszakai órákban felhívják a kiszemelt áldozatot és elhitetik vele, hogy egy közeli hozzátartozója, gyermeke, unokája bajba került: például baleset áldozata lett, életmentő műtétet kell végrehajtani rajta, tartozása van, vagy fogva tartják. Ezekkel az ürügyekkel ráveszik a gyanútlan idős embert arra, hogy minden pénzt, ékszert, értéket átadjon a telefon után nem sokkal érkező közvetítőnek, aki elhiteti magáról, hogy jó barát, ismerős, és már viszi is a zsákmányt.
Az efféle csalásokra is igaz az, ami a legtöbb bűncselekményre, hogy könnyebb megelőzni, mint felderíteni. Ezért hívja fel a rendőrség az idősek figyelmét arra, hogy az ilyen gyanús éjszakai telefon esetében kételkedjenek, kérdezzenek, igyekezzenek minden lehetséges eszközzel meggyőződni a hallottak valóságtartalmáról, hogy minél kevesebben váljanak áldozattá.
A bűnmegelőzés sikerét mutatja, hogy az utóbbi időben egyre kevesebb az „unokázós, trükkös csalás”, amely során az idősek válhatnak gátlástalan elkövetők áldozatává, akik kihasználják bizalmukat, segítőkészségüket és érzelmileg manipulálják őket. A legtöbb ilyen cselekmény azonban az utóbbi időben már sikertelen marad.
A kerületi kapitány kérte az időseket, hogy ne hagyják magukat becsapni.
„Az önök generációja a legsegítőkészebb, sajnos egy picit szűrniük kell” – figyelmeztette a Jeneiné Rubovszky Csilla miniszteri biztos népes hallgatóságát a nyugdíjasklubban.
Hozzászólás zárolva.