Nyáron sem alszik a néma gyilkos!
Ezzel a névvel illetik a magas vérnyomást! Sokan, amikor meghallják, hogy valaki hipertóniás, legyintenek, hogy szegény már öreg! De ez nagy hiba, mert e betegség nemcsak az időseket érintheti! Sőt!
A tünetek nem jellemzőek, és csak későn fedezik fel. Aki már tudja, hogy magas a vérnyomása, az a nyaralásra is így készüljön fel: minden gyógyszerét vigye magával – tanácsolja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont specialistája. Ha például valaki egy másik klímájú országba utazik, számolni kell azzal, hogy a vérnyomása is kibillenhet egyensúlyából.
- A meleg hatására az erek kitágulhatnak, vagyis a bennük keringő vér nyomása alacsonyabb lesz. Ennek megfelelően, ha a beteg ugyanazt az adag vérnyomáscsökkentőt szedi, akkor az értékei túlságosan is alacsony tartományba csúszhatnak. Természetesen ez akkor is igaz, ha hegyvidékre, hidegre megy valaki – csak másképp. Ott ugyanis az erek összeszűkülhetnek, ami az adagok növelését teheti indokolttá. –
A vérnyomás változásához vezethet az utazás körüli stressz is. Ilyenkor egy-egy enyhe nyugtató bekapása segíthet az alapkezelés megváltoztatása helyett.
- A mediterrán vidékre utazóknak számolni kell azzal is, hogy az izzadással sót, vizet veszít a szervezet. Fontos, hogy naponta legalább két liter vizet, citromos teát igyunk! A sót is pótolni, kell, nem véletlen, hogy a déli országokban például sokan és sokszor esznek olajbogyót, sós, száraz sonkaféléket. Ez azért is fontos, mert a vérnyomást csökkentő gyógyszerek egy részének hatása függ a folyadék- és só háztartástól, illetve maguk a gyógyszerek is okozhatnak víz- és sóveszteséget! –
Az utazás előtti vérnyomásmérés, illetve a rendszeres ellenőrzés nagyon fontos! A nem megfelelően beállított értékek, illetve az elhanyagolt betegség a szövődmények kialakulását gyorsítja, és hozzájárul az esetleges tragikus következményekhez.
Hozzászólás zárolva.