Facebook hozzászólás
294

Ökoanyuval a fürdőszobában: Káros kozmetikumok, okos tanácsok

Ki ne szeretne környezettudatosabban élni, tenni azért, hogy Földünkre jobb jövő várjon. Csakhogy a vágy és annak megvalósulása között sokaknál nagy a szakadék, hiányzik a belső motiváció, az erő, hogy az illető elinduljon a zöld úton. Nagy Réka, az Ökoanyu magazin megálmodója környezettudatos újságíró, saját példájával inspirálja olvasóit és győzi meg őket arról: mindig az első lépés a legnehezebb. Réka most a fürdőszobában segít rendet rakni.

Krémek, samponok, tusfürdők, parfümök… Ha körbe nézünk a fürdőszobában sok-sok műanyag flakonba, tégelybe csomagolt szépségápolási, tisztálkodási készítmény sorakozik a polcokon, bújik meg a szekrényben. Mind tele vannak vegyi anyagokkal, amelyek nemcsak a saját egészségünkre, de a bolygónkra is veszélyforrást jelentenek. Az amerikai Enviromental Working Group statisztikai adatai szerint az amerikai nők átlagosan naponta 12 különböző kozmetikai terméket használnak, melyek összesen 168 különböző vegyi anyagot tartalmaznak. A magyar statisztikák sem lehetnek ennél sokkal jobbak. Valóban szükségünk van ennyi készítményre a fürdőszobában? Mi lenne, ha a jövőben tudatosabban vásárolnánk őket és nemcsak a mennyiségüket csökkentenénk, de a fókusz átkerülne a környezetbarát termékekre.

kozmetikumok a fürdőszobában
Valóban ennyi kozmetikumra van szükségünk? ( fotó: depositphotos)
Nézd meg a kozmetikum címkéjét!

A tudatos vásárló nem bízza a véletlenre, hogy milyen összetevők találhatók a készítményben, amit magára fúj, magára ken. Jó tudni, hogy a termékek címkéjén olyan sorrendben vannak feltüntetve az összetevők, hogy amiből a legtöbb van az adott termékben, az szerepel legelöl.  Például, ha egy krémnek a csomagolásán egy hatalmas aloe-levél látható, de ha megfordítjuk, az aloe csak az utolsó a hozzávalók közt, akkor abban a krémben nem sok aloe hatóanyag van.

  • Ne dőljünk be a csomagolás zöld színének, vagy annak, hogy a termékre nagybetűkkel az van ráírva: organikus, vagy természetes. Ne a reklám, hanem az összetevők alapján válasszunk, nézzük meg az összetevők listáján, mi is van benne.
  • Attól, hogy egy krémet, kozmetikumok a gyógyszertárban árusítanak, ne gondoljuk azt, hogy minden összetevője természetes és semmi káros anyag nincs benne. A patikában is a címkeolvasás segít kiszűrni a rizikófaktort képző anyagokat.
  • Ajánlott kerülni a mesterséges illatanyagokat. Sajnos a legtöbb kozmetikumban, sőt még az intim betétekben is benne vannak, „parfum” vagy „fragance” név alatt találkozhatunk velük.  Fokozottan allergénnek számítanak, ráadásul élővizeinkbe kerülve károsítják az ökoszisztémát.
  • Szintén érdemes kerülni az sodium laureth sulfáth névre hallgató összetevőt is, mely önmagában nem feltétlenül allergén, viszont elég erős szer. Ezt teszik az autómosó folyadékokba is. Túlságosan tisztít, ezáltal teljesen védtelenné teszi a bőrt a külső hatásokkal szemben és száríthatja azt.
  • Ha többféle krémet használunk a napi arcápolási rutinunkban, érdemes összehasonlítani az összetevőket és úgy választani, hogy a kritikus összetevők ne legyenek mindegyikben benne, vagy más-más tartósítószert tartalmazzanak.
  • Magyarul a www.kremmania.hu oldalon tudjuk ellenőrizni az összetevőket, angolul pedig az www.ewg.org oldalon találhatunk naprakész, hiteles infókat.

 

Kozmetikumok, amelyeket jobb elkerülni

Keveset törődünk azzal, hogy mit kenünk a bőrünkre, holott ez ugyanolyan fontos lenne, mint az, hogy mit eszünk.  Egyes anyagok a bőrön keresztül sokkal könnyebben szívódnak fel, hiszen nem kerülnek be az emésztőrendszerbe, ahol bizonyos enzimeknek esélyük lenne a nem kívánt anyagokat lebontani.

Hajfesték

A 21. század asszonyai számára evidens, hogy nem engedik lenőni ősz hajszálaikat, amint megjelennek az első fehér hajszálak, elkezdik festeni a hajukat. Számos tanulmány mutatott ki már párhuzamot a hajfestékek és a hólyagrák, a non-Hodgkin limfóma és a myeloma multiplex között. Azok a rágcsálók, akiket a laboratóriumokban ezekkel, az egyes hajfestékekben megtalálható veszélyes összetevőkkel etettek, nagyobb eséllyel lettek rákosak, mint a kontrollcsoport. Nem beszélve az allergiás reakciókról, amelyeket egyes vegyületek okozhatnak. Mi a megoldás? Természetes hajfestékek, mint a henna, vagy ősanyáink bevált trükkjei, mint például a citrom világításhoz, vagy a fekete tea sötétítéshez.

Körömlakk

A három legveszélyesebb vegyület, melyeket a körömlakk tartalmaz: dibutyl phthalate (DBP), toluene, and formaldehyde. Annak ellenére, hogy számos, nagy márka azt állította, hogy a termékeik már nem tartalmazzák a “mérgező hármast”, tesztek azt mutatják, hogy a többségük mégis mind a mai napig tartalmaz veszélyes kemikáliákat.

Parfümök

Az átlagos, középkategóriás parfüm 14 titkos összetevőt tartalmazhat, hogy melyek ezek, nem tudhatjuk, mert a gyártók nem tüntetik fel a csomagoláson. Vannak olyan, parfümökben használt kemikáliák, amelyeknek a hormonháztartást megzavaró, illetve allergiás reakciókat tulajdonítanak. Ezek közül sok összetevőt nem is tesztelnek.

Dezodorok

Egy tanulmány szerint a dezodorokban található alumínium-sók kísérleti egerekben szaporodási problémákat okoztak. A mellrákkal való összefüggést is kutatják még. Ha a hónaljszőr borotválása, vagy gyantázása után használjuk a dezodort, a káros anyagai könnyebben felszívódnak, mivel a szőrtelenítéssel egy sor apró pici sebet ejtettünk a bőrfelszínen.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!