Facebook hozzászólás
65

Okos döntés minden pénzünket egy helyen tartani?

Mivel a pénzügyeink kapcsán nem kapunk semmiféle általános képzést, sokszor nehéz hosszú távon vagy jövedelmezőbb megoldásokban gondolkodni a jól ismert, hagyományos megoldásoknál. Vegyük például a félretett pénzünket: ezt nem elég biztos helyen tárolni, arra is érdemes figyelmet fordítani, hogy a meglévő összeget hogyan tudnánk gyarapítani. A különböző befektetések megvalósítása, valamint a tudatos pénzügyi döntések meghozatala nemcsak megtakarításaink növelése, de a pénzünk biztonsága miatt is fontos.

Nézzük, milyen megoldások mellett tesszük le a voksunkat általában ezen a téren, és hogy mi másban lehet még érdemes gondolkodni!

Egy népszerű gyakorlat

Hagyományos megoldás a megtakarításaink tárolására az otthon tartott készpénz – ez hazánkban különösen népszerű megoldásnak bizonyul mind a mai napig. A Magyar Nemzeti Bank tavalyi jelentése szerint a magyarok nagy hányada dönt úgy, hogy teljes megtakarítását, vagy annak egy jelentős részét nem teszi bankba és nem is fekteti be. Ennek több oka is van. A legtöbben félnek, hogy nem lesz náluk kéznél pénz, ha hirtelen szükségessé válna, mások pedig attól tartanak, hogy túl alacsony a kamat, ugyanakkor magas a kezelési költség, miközben túl sok időt és energiát emészt fel a banki ügyintézés.

A felsorolt okok mögött húzódó bizonytalanság sokszor az információ hiányában gyökerezik: érdemes tájékozódni a lehetőségekről, hiszen egyszerűbb és kifizetődőbb a banki ügyintézés folyamata, mint hinnénk. Az otthon tartott pénz is könnyen kerülhet veszélybe: bátrabban költünk abból, ami a kezünk ügyében van, az értéke bizonyosan nem nő a szekrényben vagy a párna alatt, ráadásul az illetéktelen behatolók számára is könnyű préda.

Egyszerű és modern megoldás

A bankszámlanyitás és banki ügyintézés talán bonyolultnak tűnhet azok számára, akik még nem éltek vele. Ma azonban már nem kell tartani az ehhez kapcsolódó bürokráciától, hiszen akár otthon is elvégezhetjük a folyamatot az online bankszámlanyitás lehetőségével. Ezt a funkciót megtalálhatjuk a különböző bankok appjaiban vagy a weboldalukon is. Ennek során általában csak a személyes okmányainkat kell lefotóznunk, valamint egy szelfit készíteni a továbblépéshez.

A bankban tartott összeget érdemes több alszámlára elkülöníteni, vagy akár két számlát nyitni. Az egyiken a mindennapokban használt pénzt tárolni, valamint az internetes vásárlást bonyolítani. A másik számlán vagy alszámlán pedig lekötni a nagyobb összegű megtakarításokat, amire akár napi kamatot is kaphatunk. Ezek a megtakarítási alszámlák azért is hasznosak, mert  segítik a pénzügyi tudatosságot: azaz, hogy nem nyúlunk ahhoz az összeghez, amelyet félretettünk, hiszen nincs minden pillanatban kéznél. Emiatt átgondoltabban használjuk fel megtakarításunkat.

Az online bankszámlanyitás nemcsak az első lépések kapcsán spórol időt és energiát: a pénzügyeinket ezután kóddal, illetve biztonsági azonosítókkal védve kezelhetjük telefonos appon vagy webfelületen keresztül. Szintén pozitívum, hogy ezen keresztül védhetjük a megtakarításainkat vásárlási, illetve külön internetes vásárlási limittel, amelyeket az alkalmazáson keresztül akár perceken belül módosíthatunk.

Megéri beleásni magunkat a kérdésbe!

Amellett, hogy a modern világ eszközeihez alkalmazkodva biztonságban tudjuk a pénzünket, nem árt azzal is foglalkozni, miképpen tudnánk nemcsak megőrizni, de növelni is megtakarításainkat. Érdemes tájékozódni a befektetési lehetőségekről: a legelőnyösebb és legbiztonságosabb megoldás ugyanis, ha több helyen tartjuk a pénzünket.

A befektetés lényege, hogy kockázatot vállalunk a nyereség reményében – azonban vannak igazán csekély kockázattal járó biztos befektetések is, mint az állampapírok és a bankbetétek. Érdemes hasonló platformokon kezdeni, ha bizonytalanok vagyunk. Ezen felül akár ingatlanba is fordíthatjuk pénzünket, hiszen ha megfelelő paraméterekkel választunk, annak értéke szinte biztosan növekszik a jövőben.

Mielőtt kiválasztjuk, hogy az online bankszámlanyitás során mire hozunk létre megtakarítási alszámlát, illetve mibe fektetünk be, mindenképp fogalmazzuk meg határozottan a céljainkat.

  • Hosszú távra gyűjtünk vagy 1-2 éves időszakra?
  • Egy nagy összeget kamatoztatnánk, vagy több kis összeget gyűjtenénk folyamatosan?
  • Nyaralni mennénk az összegből vagy házat építenénk a jövőben?
  • Nagy összeget kötnénk le, és csak a hozamot használnák fel rendszeresen?

A megfelelő információ az első és legjobb befektetés

Ha az előbb említett kérdéseket megválaszoltuk magunknak, a következő lépés a minél alaposabb tájékozódás. Érdeklődjünk több pénzintézetnél, mérlegeljük a befektetési lehetőségeket. Ha megfelelően informálódtunk, magabiztos döntést hozhatunk. A jelenlegi anyagi helyzetünk, valamint a fennálló lehetőségeink mellett gondoljuk végig azt is, mennyire fix az aktuális keresetünk, akadnak-e olyan változók az életünkben, amelyek nagyban befolyásolhatják a közeljövőben az anyagi helyzetünket, pénzügyeinket.

A döntésben és a megvalósításban kérjük bátran szakember segítségét. Nem kell megválnunk a készpénztől, de hosszú távon kifizetődőbb és biztonságosabb anyagi környezetet teremthetünk magunknak, ha több teret alakítunk ki megtakarításaink kezelésére.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!