Őssejtterápia Debrecenben
Az előrehaladott perifériás artériás érbetegség (PAD) sokaknak talán valami különleges kórnak hangzik, pedig a szív és érrendszeri betegségek világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közt szerepelnek. Nem csoda, hogy napjainkban az orvostudomány egyik legfontosabb feladata megoldást találni gyógyításukra, megelőzésükre. Az elmúlt évek kutatásai közül sok zsákutcába vezetett, ám most újabb remény csillant: az őssejtek terápiás célú alkalmazása.
Az őssejtek kutatása igen biztatóan alakult a közelmúltban, nem véletlen, hogy az Európai Unió is kiemelt kérdésként kezeli az innovatív gyógymódok között. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában most az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus közel 162 millió forintos támogatásával különleges fejlesztésbe fogtak. A VÁTI Nonprofit Kft. koordinálta projekt célja, hogy kidolgozzák egy olyan terápiás eljárás alapjait, amellyel pótolni lehet az elpusztult endotélsejteket. Ezek azok a sejtek, amelyek vékony hártyaként vonják be ereink falát.
A tervezett laboratóriumi vizsgálatok során emberi csontvelőből nyernek ki őssejteket. Ezekből állítanak elő endotélsejteket és azt vizsgálják, hogyan viselkednek ezek új környezetükben. A debreceni kutatók az Oslói Egyetemi Kórház Immunológiai Intézetével együttműködésben dolgoznak, így kölcsönösen fel tudják használni egymás tapasztalatait. A szakemberek bíznak benne, hogy információt kapnak arról, hogy a különböző sejtek hogyan segítik az érképződést. A leghatékonyabb őssejttípusokat súlyos perifériás érrendszeri betegségben szenvedő betegek kezelésére kívánják felhasználni.
A kutatás eredményei mérföldkövei lehetnek a biztonságos gyógymód kidolgozásának, ami Európa-szerte segíthet a PAD-ban szenvedő betegeken: elkerülhetővé teheti vagy késleltetheti a végtagok amputációját vagy akár az elhalálozást is.
Hozzászólás zárolva.