Facebook hozzászólás
551

KIJÖTT A 2019-ES GYERMEKJOGI JELENTÉS

Őszintén a gyermekek hazai helyzetéről

Immár negyedik alkalommal készült el a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Gyermekjogi jelentése, amiből többek között az is kiderül, hogy a magyar gyerekek is aggódnak a klímaváltozástól, közel felüket zaklatták már interneten, a lelki segély-vonalakra napi három-négy öngyilkossági krízis jut el vagy hogy a 0-2 éves korú gyerekekből minden 100 él gyermekotthonban vagy nevelőszülőknél.

Egy több mint 9 ezer 18 éven aluli fiatalt megkérdező felmérésből kiderül, hogy a kamaszok 74%-a használja 3 óránál többet naponta az internetet, 40%-uk pedig több mint 4 órát tölt rajta, általában okostelefonról. A megkérdezett fiatalok 44%-a számolt be arról, hogy zaklatták már az interneten. Továbbá a megkérdezett 14 éven aluliak 33%-a nyilatkozta, hogy kértek tőle erotikus képet az interneten.

Hogy a koronavírus-járvány miatt távoktatásban tanuló, az idejüket otthon töltő gyerekek mennyire vannak biztonságban, arra a legfrissebb (2018-as) adatok azt mondják, hogy Magyarországon minden 10. gyerek veszélyeztetett a saját családjában.

Tavaly napi 3-4 gyerek öngyilkossági krízise jut el a lelki segélyvonalakra. Fotó: Pixabay.com
Tavaly napi 3-4 gyerek öngyilkossági krízise jut el a lelki segélyvonalakra. Fotó: Pixabay.com

 

Az egészségügy nehézségei:

2019-ben országszerte 17 intézménnyel kevesebb helyen volt biztosított a gyermek- és ifjúságpszichiátriai ellátás 2018-hoz képest. A gyerekeknek fenntartott lelkisegély-vonalak arról számoltak be, hogy 2019-ben átlagosan naponta 3-4 öngyilkossági krízissel találkoztak. 2019-ben a házi gyermekorvosok 40%-a volt nyugdíjaskorú. A 2018-as 89 betöltetlen gyermekorvosi szolgálat száma 2019-ben 110-re nőtt, ami azt jelenti, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Tolna megye és Budapest kivételével minden megyében stagnált vagy tovább növekedett a betöltetlen gyermekorvosi szolgálatok száma.

2019-ben több, mint 5300 gyerek részvételével zajlott „Te hogy látod?” kutatás kérdőívét kitöltő gyerekek negyede osztotta meg az orvosokkal, egészségüggyel kapcsolatos tapasztalatait, ahol főként a negatív élményeikről számoltak be. 

Gyermekszegénység: az elmúlt években folyamatosan nőtt a gyerekintézményekben élő gyerekek száma a KSH adatai szerint. Ma megközelítőleg minden 100. 0-2 éves korú gyerek él gyermekotthonban vagy nevelőszülőnél, ami közel a duplája a 2010-es adatoknak. Ugyanakkor az egységes örökbefogadási rendszer 2014. évi bevezetése óta az örökbefogadások száma növekedésnek indult.

A támogatások ellenére a családi pótlék összege 10 éve nem nőtt. A gyerekszám csökkenése miatt a családi pótlékot igénybe vevő családok és gyerekek havi átlagos száma folyamatosan csökken, de így is 2018-ban havonta átlagosan több mint 1 millió 750 ezer gyerek vette igénybe a támogatást. Az Eurostat 2019-ben publikált adatai alapján szegénység vagy társadalmi kirekesztettség kockázatának kitettek közé Magyarországon 2018-ban a gyerekek 23,8%-a tartozott.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!