Facebook hozzászólás
474

Pálmaolajböjt a Föld tüdejéért

Túrós desszert, csokik, kekszek, tusfürdők, éttermi rántott húsok és sült krumplik. Mi a közös ezekben a dolgokban? A Felelős Gasztrohős Alapítvány új kampányában nemcsak ez derül ki, hanem az is, hogy melyik vendéglátóhelyeken ehetünk anélkül, hogy hozzájárulnánk a trópusi esőerdők kiirtásához. A Felelős Gasztrohős csapata márciusra Pálmaolaj Böjtöt hirdet, amelynek lényege, hogy arra buzdítsák a lakosságot: egy hónapig ne vásároljunk olyan terméket, amelyben pálmaolaj van, és ne együnk olyan helyen, ahol pálmaolajat használnak.

Ez nem lesz egyszerű, mivel ez a zsiradék sokkal több termékben megtalálható, mint gondolnánk. Valószínűleg sokakban felmerül a kérdés: mi a baj a pálmaolajjal? Az olajpálma egy nagy terméshozamú növény, mely trópusi éghajlaton érzi jól magát. Ott, ahol egyébként a “Föld tüdeje”, vagyis az esőerdők élnek. A folyamatosan növő kereslet miatt azonban egyre több és több esőerdő helyét veszik át az olajpálma ültetvények. Becsléseink szerint naponta átlagosan 5 margitszigetnyi esőerdő helyére kerülnek olajpálmák.

Pálmaolajböjt, infografika, Kép: Felelos Gasztrohos
Kép: Felelős Gasztrohős

A helyteremtés egyik “leghatékonyabb” módja az égetés, amivel rengeteg üvegházhatású gáz szabadul fel, valamint olyan fajok egyedei kerülnek veszélybe, mint például a borneói orángután. Gondolta volna, hogy az orangutánok életéről is dönt, amikor csokit választ?

Borneói orángután, Kép: Max Pixel
Borneói orángután, Kép: Max Pixel

– Nem lesz könnyű dolga annak, aki csatlakozni akar az egyhónapos pálmaolaj böjtünkhöz, de reméljük, hogy az elképesztő számok és adatok sokakat elgondolkodtatnak, és motiválnak a cselekvésre. Mi igyekszünk minél több segítséget, információt nyújtani a böjtölőknek, és reméljük, egy hónap elég lesz arra, hogy a pálmaolaj kerülése szokássá váljon – mondta el Varga Judit, a Felelős Gasztrohős Alapítvány igazgatója.

A pálmaolaj 80%-át az élelmiszeripar használja fel, a félkész és késztermékekben szinte biztos, hogy találkozunk vele. Ezeket tehát ebben az egy hónapban – ha pedig sikerül leszoknunk róluk, akkor később is – érdemes kerülni. Az étterem választásánál is nagyon körültekintőnek kell lennünk a böjt alatt, mivel számos vendéglátóhely használja a pálmaolajat bő olajban sütéshez olcsósága és többszöri felhasználhatósága miatt.

Mit keresnek a gallok Budán?
Jean-Jacqes Rousseau jól ismert mondása a “Vissza a természethez!” elevenedik meg a mai francia konyhaművészetben. Ezt a vonalat követi a budai Larus Étterem séfje is, amiből ezúttal – szó szerint – ízelítőt adunk!

Azonban abban teljesen biztosak lehetünk, hogy ha Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel rendelkező helyet választunk (például: Slow Foodiez, Sophie&Ben Bistro, Csendes, Pohárszék Bor & Kávé, Kozmosz Vegán Étterem, Szimpla háztáji, Szimpla kert, Mártogatós, Larus étterem, Murok kávézó, Jardinette Kertvendéglő, Bonne Chance Restaurant & Hotel, Yes, Chef!, Smúz Café, Placc Café, Helloanyu, Hatpöttyös Étterem, Szatyor catering, a Prezi üzemi bisztrója ), nem fogunk pálmaolajjal találkozni, hiszen ez a minősítés egyik feltétele. A böjthöz csatlakozni itt lehet. Ráadás, hogy a mentességgel nyerhetünk is: aki posztol egy képet #pálmaolajböjt taggel Facebookra vagy Instagramra, egy Grapoila vagy egy Zöldbolt ajándékcsomaggal valamint egy 2 személyes pálmaolajmentes vacsorával lehet gazdagabb.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!