Pege kvintett – zeneajánló
Szeptember 20-án ismét Raiffeisen Jazz Klub: játszik a Pege kvintett, a vendég a nemzetközi hírű osztrák szaxofonos, Heinz von Hermann.
A nyári szünet után szeptember 20-án este fél 8-tól ismét lesz Raiffeisen Jazz Klub a Buda Stage színpadán (II. kerület, Tárogató út 2-4). Mivel az épületben működő International Business School és a Buda Stage az iskolai szemeszternek és a színházi évadkezdésnek megfelelően csak szeptember közepétől nyitja meg kapuit, a korábbiakkal ellentétben nem a hónap első péntekén tartjuk a koncertet, hanem 20-án, s ennek megfelelően következnek a sorozat következő estjei is: október 18-án Szakcsi Lakatos Béla játszik vendégeivel, november 8-án a Vukán trió Vadon Irén énekesnővel, majd december 13-án Charlie jazz következik sok meglepetéssel.
A szeptember 20-i koncerten a Pege kvintett játszik, amelynek a tagjai: Pege Aladár (nagybőgő, basszusgitár, zenekarvezető), Pintér Zoltán (zongora), Kollmann Gábor (szaxofon), Sramkó János (dob), Czibere József (ütőhangszerek).
Aki akár csak kicsit is ismeri a hazai zenei életet, annak Pege Aladár gordonkaművészt, zeneszerzőt és tanárt biztosan nem kell bemutatni. Így csak a fontosabb adatokat foglaljuk össze.
1969-ben, harmincévesen végzett a Zeneművészeti Főiskolán, később, 1975-től 78-ig tanult Nyugat-Berlinben, Rainer Zepperitz professzornál, aki Herbert von Karajan szólóbőgőseként játszott a Berlini Filharmonikusoknál. 1963 óta koncertezik. Igaz, akkor még a Zeneakadémián tanult, de rendszeresen fellépett az Egyetemi Színpadon, valamint vidéken. Már akkoriban párhuzamosan játszott klasszikus zenét és dzsesszt. 1978 óta a Zeneművészeti Főiskola docense, ma már nyugdíjas docense.
1982-ben a New York-i Carnegie Hallban vendégszólista Herbie Hancock együttesében.
1964-ben a prágai dzsesszfesztivál Virtuóza, 1970-ben a montreux-i dzsesszfesztivál Legjobb európai szólistája lett.
Főbb hazai elismerései: 1977-ben Liszt Ferenc-díjjal tűntették ki, 1986-ban érdemes művész lett, 1999-ben Budapestért Díjat vehetett át, az idén pedig Kossuth-díjjal ismerték el.
1964 óta rendszeresen ad klasszikus zenei koncerteket is. A ’90-es évek eleje óta évente két lemezzel rukkol elő: az egyik klasszikus, a másik dzsessz CD. Minden alkalommal olyan darabokat rögzít, amelyeket korábban nem játszott lemezen. A klasszikus album élő felvételek eredményeképpen születik, a dzsessz CD hol koncerten, hol stúdióban, de mindig a saját szerzeményeit játssza.
A 20-i koncert vendégszólistája, Heinz von Hermann 1936-ban született Bécsben, 8 éves korában hegedülni tanult, 17 évesen került közel a dzsesszhez. Első díját a Friedrich Gulda ifjúsági versenyen nyerte a legjobb fiatal dzsessz-szaxofonistaként.
Az 50-es évek végén Németországban játszott, majd szinte folyton úton volt. Dolgozott tengerentúli klubokban, Németországban, Portugáliában, Észak-Afrikában, Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban. 1968-ban visszatért Németországba, ahol különböző rádiós big bandek tagjaként muzsikált. Azóta folyamatosan tagja a Peter Herbolzheimer Big Bandnek. 1990-ben visszatért Ausztriába, hogy átvegye a dzsessz tanszak vezetését a klagenfurti konzervatóriumban. Egyébként tanított Berlinben is, s számos workshopot tartott szerte a világon, Vietnamtól Mexico City-ig.
Heinz von Hermann számos kisegyüttesben játszott, többet ő maga vezetett. Olyan, világhírű előadókkal muzsikált együtt, mint például Lee Konitz, Lionel Hampton, Dusko Goykovic, Dizzy Gillespie, Sammy Davis jr., Paul Anka, Ray Charles, Al Jarreau, Bobby McFerrin.
1966 óta több ezer számot vett fel különböző formációkban a nagy madridi, müncheni, berlini, hamburgi, dortmundi, hannoveri, bécsi stúdiókban. Eddig összesen 43 lemezen szerepel a neve.
Hozzászólás zárolva.