Pekingi Magyar Hetek
Szeptember 8-án kezdetét veszi a „Pekingi Magyar Kulturális Hetek” elnevezésű rendezvénysorozat. A NKÖM támogatásával, a Hungarofest Kht. szervezésében létrejött eseményt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, a kiállításokat Bozóki András kulturális miniszter nyitja meg.
Pannon Freskó:
Az antik világ, a népvándorlás hullámai s a kereszténység évszázadai után létrejött egy egységes és mégis változatos kultúra ezen a földrészen, melyet a mi hagyományaink is hitelesen közvetítenek. A műsor az őseinktől örökölt nyelven mondja el az emberi érzelmek, a szerelem és halál fenséges harcait a Tavasz (születés), a Nyár (beteljesülés), az Ősz (elmúlás) és a Tél (haláltánc) karakteres színeiben. Mint egy ásatás freskótöredékeit illeszti össze az évezredek örökölt formáit, kincseit — egy Karnevál forgatagában. A történelmi múlt elevenedik meg élő hagyományaink által inspirálva. Közismert dallamaink, táncaink különféle etnikai karaktereket felöltve bizonyítják európai összetartozást. A látványos táncvízió monumentális, hol sodró, hol lírai jelenetei felidézik az európai s benne a magyar kultúra hatalmas, világunkat formáló hatását.
100 év 100 báb – bábkiállítás
A „100 év – 100 báb” című utazó kiállítás reprezentatív válogatás az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábgyűjteményének anyagából. Az 1850 és 1950 között alkotó legjelentősebb művészek munkáit mutatja be, a vásári bábjáték metamorfózis-marionettjeitől kezdve az avantgárd bábfigurákig.
A kiállítás rendezője Papp Eszter, a gyűjteményt vezető muzeológus. Válogatásának alapelve egy évszázad különböző irányzatainak, stílusainak és technikai megoldásainak bemutatása. A bábok mellett kiállításra kerülő tervrajzok, fotók, plakátok mind a tervezéstől a megvalósulásig tartó folyamatot hivatottak bemutatni. Papp Eszter koncepciójának célja a gyermekközönség mellett a felnőtt látogatók érdeklődésének felkeltése.
Romano Drom:
A Romano Drom együttes apa és fia köré formálódott. A két Kovács Antal, kiválva az Andro Drom együttesből, ahol mintegy 15 évig játszottak, új zenekarukkal immár 4 éve járja saját útját, népszerűsítve a magyarországi oláh- cigány zenét. Csakúgy, mint őseik, ők is felkeltik az emberek kíváncsiságát, bármerre is járnak, azzal a különbséggel, hogy ez a kíváncsiság immár a koncerttermekbe és fesztiválokra vonzza az érdeklődőket. Romano Drom, romani nyelven „cigányok útja”, egy sajátos kultúra közvetítését is jelenti generációról generációra. A szájhagyományokra épülő, anyanyelven énekelt dalok újszerű zenei hangzással egészülnek ki, ahol a kanna ás a kanál hagyományos játékát kiegészíti a gitár egyre erősödő jelenléte, a nagybőgő és a tangóharmonika.
Érzelmek, őszinteség és energia, ezzel jellemezhetjük igazán a Romano Drom játékát, amely büszkén viszi tovább ősei hagyományait, de ugyanilyen nyitott a különböző más kultúrákra is.
Hozzászólás zárolva.