Persze, a nők még ezt is rosszabbul csinálják!
Álmatlan éjszakái mindenkinek vannak, a férfiaknak a nők miatt, míg a nőknek a férfiak miatt. Persze a rossz alvás hátterében állhatnak hétköznapi gondok, betegségek vagy éppen a belső ritmusunk elállítódása is. Ha a problémák hasonlóak, a nők miért alszanak mégis bizonyítottan rosszabbul, mint a férfiak?
Korral jár?
A nők rossz alvásának gyakoriságában azonban pusztán az egyik ok a női nemi hormonműködés folyamatos változása. A hormonális változások mellett minden korban vannak egyéb tényezők is, amelyek ronthatják a nők esélyeit a pihentető alvásra. A hormonálisan aktív női időszakban például a nők egyéb területen is nagyon aktívak: számos, sokszor nehezen összeegyeztethető feladattal kell megbirkózniuk. A munkában a nőknek ugyanúgy helyt kell állniuk, mint a férfiaknak, ugyanakkor a hagyományos női feladatok jelentős részét továbbra is ők végzik: a háztartási munkáért továbbra sem állnak sorba a jelentkezők, és a gyermeknevelés is gyakran a nőkre marad. Mindezek miatt a nők hétköznapi stressz szintje magasabb és gyakoribbak egyes, a hétköznapi stresszhez sokszor társuló betegségek is: a depresszió és szorongásos zavarok. A stressz, a depresszió és a szorongás pedig nagyon gyakran és könnyen társul alvászavarral.
A változó kor sem csak a hormonális változásokról szól: a kor előrehaladtával egyre több alvást negatívan befolyásoló társbetegség alakulhat ki (pl. magas vérnyomás, szív-érrendszeri betegségek, depresszió stb.), ráadásul gyengülhet a belső „biológiai óra” működése is – ez utóbbi elsősorban 55 év felett válik gyakoribbá. Ilyenkor sokan össze-vissza kísérleteznek szomszédtól, innen-onnan kapott praktikákkal, amik többet árthatnak az alvásnak, mint használnak. A belső órát „fel lehet húzni”, hogy megfelelően járjon, ehhez azonban háziorvosunktól kérjünk megoldást. Az alvászavarok kezelése komoly fejlődésen ment keresztül: háziorvosunk számos gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelési móddal segíthet, így ma már lehetőség van a megzavart belső óra újraállítására is.
Valóban másfélszer nagyobb valószínűséggel fordul elő az alvászavarok a nőknél, mint férfiaknál?
forrás: Pihent Agyúak Társasága -Avantgarde BC Kft.
Hozzászólás zárolva.