Praktikákkal a pazarlás ellen
Ha jártál már te is úgy, hogy szinte érintetlenül kellett kidobnod sajtot, felvágottat a hűtődből, tudod, milyen bosszúság ez. Nemcsak azért, mert hazahoztad, kifizetted, tehát pénzt, időt és fáradságot nem kímélve gondoskodtál arról, hogy a hűtőd tele legyen, hanem azért is, mert ez teljesen értelmetlen pazarlás. De vajon tehetünk-e ellene?
– Nyilván tehetünk ellene, de sajnos teljesen kikerülni nem lehet, csak javítani lehet a dolgon. Az első, és szerintem legfontosabb szabály, hogy ne vásárold túl magad! Annak, hogy az ételek tönkremennek, mielőtt elfogynának, az egyik leggyakoribb oka az, hogy igényeinken felüli mennyiséget vásárolunk, tehát egyszerűen nincs időnk a szavatosság lejárta előtt elfogyasztani az ételt. Ha nem hergeled bele magad a fogyasztói társadalom szokásaiba, egy rakás pénzt megspórolhatsz. A tudatos vásárlás és a tudatos főzés rövid- és hosszú távon is kifizetődik.
– Tárolj okosan! Ismerd ki a hűtődet, mert talán nem is tudod, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen élelmiszert melyik polcon tárolod. A fiókok a zöldségek és gyümölcsök tárolására szolgálnak. A legalsó polcon van a leghidegebb, általában 2 fok, ide tedd a friss húsokat, halat. Ez a hidegen tartás mellett azért is praktikus, mert így az esetlegesen keletkező levük nem csöpög a többi élelmiszerre. A tejtermék, kész ételek, sütemények helye a középső és felső polcon van. A hűtőszekrény ajtajában lévő tároló helyek a legmelegebbek, itt tárold a kevésbé romlandó dolgokat, a vajat, a mustárt, az üveges szószokat. Ne tömd tele a hűtőt, mert nem tud a belső térben keringeni a levegő, ez pedig negatívan befolyásolja a hőmérséklet eloszlását. Az évszakok változásával a hőfokszabályzót használva változtass a hűtési hőmérsékleten. És még egy trükk, ami elősegíti, hogy kevésbé romoljanak ránk az ételeink: a frissen vásárolt holmikat tegyük a hátsó régiókba, a régebbiek legyenek szem előtt, így ezek fognak elfogyni hamarabb, a frissebbek pedig még várhatnak a sorukra.
– Már a könyökünkön jön ki, annyiszor olvastuk, mégsem használjuk igazán ezt a jó kis praktikát a pénztárcánk megóvására: járjunk bevásárlólistával vásárolni! Tényleg beválik. Sok felesleges vásárlástól kíméljük meg magunkat, sok időt spórolunk meg a polcok közötti kóválygással, amikor megpróbáljuk felidézni, vajon van-e otthon elég liszt, vagy venni kell, és nagy valószínűséggel semmi fontos nem marad ki, nem kell másnap is sorban állnunk, amiért elfelejtettünk valamit.
– Ugyanennek a praktikának egy másik variációja az online vásárlás. Dobálhatod a virtuális kosárba a jobbnál jobb cuccokat, érezheted magad az élet császárának, aztán pedig a „fizetés” gomb megnyomása előtt józanul és célratörően kikukázhatod a felesleges dolgokat. Nem elég, hogy spóroltál, még büszke is lehetsz magadra, amiért kemény vagy, mint a vídia.
Hozzászólás zárolva.