Románc a munkahelyen
A Gewiss felmérése szerint a válások negyven százalékát okozza munkahelyi kapcsolat, a férfiak huszonnyolc százalékának volt már viszonya valamelyik kolléganőjével, a nőknél pedig tizennyolc százalék ez az arány. A Reuters felmérései szerint (kétezer 18-35 év közötti hölgyet kérdeztek meg) a nők húsz százaléka lenne kész testi kapcsolatra főnökével, és hatvan százalékuk volt már szerelmes valamelyik férfi kollégába
A munkahely világa különösen kedvez a kettős életvitel: otthon feleség/férj, család, a munkahelyen szerető kialakulásának is. A problémát csak az jelenti, hogy a családos személy nem szeretné felrúgni otthoni kötelékeit, s a harmadik fél csalódni fog. Egy ideig tűri, hogy ő az, akinek csak néhány lopott óra, hétvégi csapatépítéssel egybekötött együttlét jut, majd feltámad benne a féltékenység szörnye, s többet akar. Még nehezebb a helyzet, ha a titkos munkatársi románc kitudódik, s a kollégák gonosz intrikáit is el kell viselni.
A munka világában kialakult egy fogalom, melyet munkahelyi zaklatásnak neveznek. Eszerint az egyik fél vonzalmat érez munkatársa iránt, s mindent megtesz azért, hogy megkapja a kiszemelt kollégát. Rendszerint a másik fél nem akar semmiféle szexuális viszonyba belemenni, ezért a kikosarazott kezdeményező bosszúból megnehezíti a munkatárs életét. Általában ez a viszony a férfi főnöktől indul a fiatalabb kolléganő irányába. De a történetek az idősebb főnöknőről is szólnak, aki fiatalabb férfi kollégáját szeretné megkapni. Az Amerikai Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában végzett felmérések alapján a nők 42 százaléka számol be arról, hogy élete során átélt szexuális zaklatást, 29 százalékuk pedig gyakran került ilyen szituációba.
Magyarországon nincs külön törvény a szexuális zaklatásról, a Munka törvénykönyve sem rögzíti a munkahelyi szexuális zaklatás tilalmát, csupán a megkülönböztetés általános tilalmára lehet hivatkozni. Németországban 1994-ben fogadták el az alkalmazott-védelmi törvényt, ami kifejezetten a munkahelyi szexuális zaklatásokat hivatott megfékezni. Hazánkban egyelőre nincs ilyen törvény készülőben.
Mit tegyen tehát az az alkalmazott, ki az állását félti? Vagy behódol, vagy vállalja a megpróbáltatásokat, vagy tovább áll. Egyre többeknek kell azzal is szembesülni, hogy az előbbre jutás ára szexuális kapcsolat a döntéshozóval. Kis hazánkban egyelőre látens a probléma, hiszen nehéz bizonyítani, nincs törvény, mely védeni a sérelmezettet.
Hozzászólás zárolva.